I přes ohromující rozvoj farmaceutického průmyslu nelze vstřebatelnost nově vyvinutých léků stoprocentně zaručit. Čeští vědci nyní přišli s objevem, který může lepšímu transportu léčiv do buněk výrazně napomoci.
Vědecký tým Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR objevil doposud neznámý mechanismus, jak se mohou do buněk dostat krátké peptidy, které by mohly sloužit jako nosiče molekul léčiv. Rozklíčováním pasivního transportu peptidů do buněk se tak vědcům podařilo odkrýt dosud nepopsaný jev, o němž se v oblasti vývoje léků zatím jen tušilo.
Ačkoliv prozatím není zcela jisté, zda bude tento objev možné využít v praxi, vyhlídky jsou nadějné. Otevřely by se tak nové možnosti kontrolování procesů, které se odehrávají v membránách buněk lidského těla, a efektivnější způsoby dopravy molekul léčiva na místo jeho účinku.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…