Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další planeta ve vesmíru může být vhodná pro život. Prověří to speciální sonda

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové nelení, i když o nich nejsou žádné zprávy. V Brně vědci testují speciální povlak pro Evropskou sondu JUICE. Ta příští rok zahájí výzkumnou cestu k Jupiteru a jeho měsícům.

Za odolným materiálem stojí výzkumníci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky. Ti jej testovali pro Evropskou vesmírnou agenturu. „Ten materiál je poměrně známý. Je to v podstatě směs keramik, keramických prášků, spojený křemičitanovým pojivem. Je to vymyšleno tak, aby to dobře drželo na hliníku a je to zcela anorganická záležitost zřejmě kvůli tomu, aby to vydrželo i velmi vysoké teploty, kterým to může být vystaveno. Aby se to neodplyňovalo třeba ve vakuu. Ten povrch musí splnit spoustu dalších fyzikálních vlastností, co se týče odolnosti,“ popsal Tomáš Králík, který se na vývoji podílel. Materiál bude muset obstát ve velmi vysokých, ale i nízkých teplotách. Je tedy multifunkční.

Sondu čeká dlouhá cesta. K Jupiteru by měla dorazit až v roce 2030. Následně na planetě stráví minimálně tři roky vědeckými měřeními a pozorováním. „Jupiter je pravzorem pro velké planety ve sluneční soustavě stejně jako pro mnoho obřích planet, které jsme nalezli u cizích hvězd,“ vysvětlil ředitel Evropské vesmírné agentury pro vědu a robotický průzkum profesor Alvaro Giménez Cañete. „Mise JUICE nám napoví, jak se plynoví giganti jako Jupiter a jeho oběžnice formují a jaký mají potenciál stát se hostiteli života.“ Ve hře je tedy i varianta, že by lidé jednou mohli žít i jinde než na Zemi. Na radost je však ještě brzy, více budeme vědět za několik let.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlasu a ESA

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…