Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další planeta ve vesmíru může být vhodná pro život. Prověří to speciální sonda

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové nelení, i když o nich nejsou žádné zprávy. V Brně vědci testují speciální povlak pro Evropskou sondu JUICE. Ta příští rok zahájí výzkumnou cestu k Jupiteru a jeho měsícům.

Za odolným materiálem stojí výzkumníci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky. Ti jej testovali pro Evropskou vesmírnou agenturu. „Ten materiál je poměrně známý. Je to v podstatě směs keramik, keramických prášků, spojený křemičitanovým pojivem. Je to vymyšleno tak, aby to dobře drželo na hliníku a je to zcela anorganická záležitost zřejmě kvůli tomu, aby to vydrželo i velmi vysoké teploty, kterým to může být vystaveno. Aby se to neodplyňovalo třeba ve vakuu. Ten povrch musí splnit spoustu dalších fyzikálních vlastností, co se týče odolnosti,“ popsal Tomáš Králík, který se na vývoji podílel. Materiál bude muset obstát ve velmi vysokých, ale i nízkých teplotách. Je tedy multifunkční.

Sondu čeká dlouhá cesta. K Jupiteru by měla dorazit až v roce 2030. Následně na planetě stráví minimálně tři roky vědeckými měřeními a pozorováním. „Jupiter je pravzorem pro velké planety ve sluneční soustavě stejně jako pro mnoho obřích planet, které jsme nalezli u cizích hvězd,“ vysvětlil ředitel Evropské vesmírné agentury pro vědu a robotický průzkum profesor Alvaro Giménez Cañete. „Mise JUICE nám napoví, jak se plynoví giganti jako Jupiter a jeho oběžnice formují a jaký mají potenciál stát se hostiteli života.“ Ve hře je tedy i varianta, že by lidé jednou mohli žít i jinde než na Zemi. Na radost je však ještě brzy, více budeme vědět za několik let.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlasu a ESA

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…