Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další čtyři klisny koně Převalského odletěly do Mongolska

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. Zdroj: Zoo Praha

Po šestatřicetihodinové náročné cestě vyběhly před několika dny klisny koně Převalského z pražské zoo do aklimatizační ohrady v chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku. Zoo Praha tak v rámci záchranného programu navrátila do přírody již celkem devatenáct koní. Letošní převoz byl sice komplikovaný, skončil však úspěšně.

„Letošní návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka a v Mongolsku přívalové deště, kvůli kterým se pozemní transport prodloužil o zhruba sto kilometrů,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin,“ doplnil Bobek.

Akce začala v sobotu odpoledne, kdy pracovníci zoo ve spolupráci s Armádou ČR začali nakládat do armádního letadla čtyři bedny s klisnami. Kvůli vysokým teplotám ovzduší ošetřovatelé průběžně ostřikovali zvířata čerstvou vodou, aby nedošlo k jejich přehřátí. Klisny však cestu v pořádku zvládly a již se zabydlely v novém domově, národním parku Gobi B.

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. V současné době žije v Mongolsku na třech lokalitách přibližně pět set koní Převalského. „Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie,“ uzavřel ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.