Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další čtyři klisny koně Převalského odletěly do Mongolska

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. Zdroj: Zoo Praha

Po šestatřicetihodinové náročné cestě vyběhly před několika dny klisny koně Převalského z pražské zoo do aklimatizační ohrady v chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku. Zoo Praha tak v rámci záchranného programu navrátila do přírody již celkem devatenáct koní. Letošní převoz byl sice komplikovaný, skončil však úspěšně.

„Letošní návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka a v Mongolsku přívalové deště, kvůli kterým se pozemní transport prodloužil o zhruba sto kilometrů,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin,“ doplnil Bobek.

Akce začala v sobotu odpoledne, kdy pracovníci zoo ve spolupráci s Armádou ČR začali nakládat do armádního letadla čtyři bedny s klisnami. Kvůli vysokým teplotám ovzduší ošetřovatelé průběžně ostřikovali zvířata čerstvou vodou, aby nedošlo k jejich přehřátí. Klisny však cestu v pořádku zvládly a již se zabydlely v novém domově, národním parku Gobi B.

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. V současné době žije v Mongolsku na třech lokalitách přibližně pět set koní Převalského. „Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie,“ uzavřel ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…