Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další čtyři klisny koně Převalského odletěly do Mongolska

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. Zdroj: Zoo Praha

Po šestatřicetihodinové náročné cestě vyběhly před několika dny klisny koně Převalského z pražské zoo do aklimatizační ohrady v chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku. Zoo Praha tak v rámci záchranného programu navrátila do přírody již celkem devatenáct koní. Letošní převoz byl sice komplikovaný, skončil však úspěšně.

„Letošní návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka a v Mongolsku přívalové deště, kvůli kterým se pozemní transport prodloužil o zhruba sto kilometrů,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin,“ doplnil Bobek.

Akce začala v sobotu odpoledne, kdy pracovníci zoo ve spolupráci s Armádou ČR začali nakládat do armádního letadla čtyři bedny s klisnami. Kvůli vysokým teplotám ovzduší ošetřovatelé průběžně ostřikovali zvířata čerstvou vodou, aby nedošlo k jejich přehřátí. Klisny však cestu v pořádku zvládly a již se zabydlely v novém domově, národním parku Gobi B.

Zoo Praha se snaží zamezit úplnému vyhubení koně Převalského, který z volné přírody zmizel koncem 60. let minulého století. V současné době žije v Mongolsku na třech lokalitách přibližně pět set koní Převalského. „Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie,“ uzavřel ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.