Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Czech Space Week 2024: Rozhovor s ředitelkou Space Hubu v agentuře CzechInvest Marií Němečkovou

Czech Space Week

Jaká je hlavní vize Czech Space Week 2024 a jakou roli v ní hraje Space Hub?

Hlavní vizí Czech Space Weeku je představit kosmické aktivity široké i odborné veřejnosti, inspirovat mladé lidi, nadchnout pro vesmír děti i jejich rodiče a dát platformu k setkávání firmám, akademikům a dalším aktivním kosmickým i nekosmickým subjektům. Czech Space Week se poprvé konal v roce 2018 k příležitosti výročí 10 let členství České republiky v ESA a ohlas byl tak dobrý, že se jej tehdy tým CzechInvestu a Ministerstva dopravy rozhodl uspořádat i další roky. I na základě této spolupráce na organizaci Czech Space Weeku následně vznikl Czech Space Team, který zastřešuje všechny aspekty kosmických aktivit v Česku. Letošním rokem se k nám přidala i Akademie věd ČR, která se tak stala oficiální součástí Czech Space Weeku.

V rámci Czech Space Teamu je pak CzechInvest, a tedy i Space Hub, zodpovědný hlavně za spolupráci s průmyslem a (především) se startupy. Space Hub ve své podstatě cílí nejen na podporu firem a inovací, ale i na popularizaci českého kosmického průmyslu, vědy a výzkumu, a i proto organizujeme Czech Space Week.

Jaké nové trendy nebo technologické inovace v oblasti vesmírného průmyslu bychom mohli letos na Czech Space Weeku očekávat?

V rámci celého týdne se představí mnoho novinek. Vypíchnout můžu například představení nových českých družic, vědeckých misí a projektů v rámci akce Space2Business nebo představení nových startupů na akci ESA BIC Launchpad. Velká část letošního programu je také zaměřena na vzdělávání a popularizaci, což je vzhledem k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru pochopitelné.

Trendy v panelových debatách a obecných diskuzích očekáváme, že budou kopírovat klíčové globální trendy. Velkým tématem je v poslední době především udržitelnost v kosmických technologiích, jako například opakované použití raketových stupňů a vývoj nových typů pohonů, nejnovějšího vývoje v oblasti materiálů či využití kompozitního 3D tisku. Jako každý rok se na letošním Czech Space Weeku zaměří pozornost na klíčové technologické trendy, které za využití kosmických dat a technologií posouvají možnosti tradičních odvětví.

Jakým způsobem Space Hub podporuje startupy a inovativní projekty v oblasti vesmírných technologií?

Cílem Space Hubu je pomáhat rozvíjet unikátní české know-how, utvářet partnerství a podporovat spolupráci mezi různými institucemi, organizacemi a firmami napříč státní, veřejnou, soukromou i akademickou sférou. Snažíme se budovat ekosystém tak, aby mohl pracovat společně, ne pouze konkurenčně. Já osobně zastávám názor, že inovace přicházejí mimo komfortní zónu. Mám tím namysli například situace, kdy student překročí strach nebo vědec nebádá jen “do šuplíku”, ale vystoupí ze známého pohodlí a rozhodne se podnikat. Myslím, že tenhle názor se mnou mnoho kolegů sdílí, a proto podporujeme startupy. Výstupem z komfortní zóny mám ale namysli i situaci, kdy se firma rozhodne vykročit ze zajetých kolejí, setkat se s jinými hráči (konkurencí, firmou ze zcela jiného oboru, začínajícím startupem, akademiky) a začne sdílet myšlenky, zkušenosti a dobrou praxi. Tím pak vznikají nové projekty, nová řešení a inovace. Cílem národních inovačních hubů CzechInvestu, které vznikly díky projektu Technologická Inkubace, je vytvářet pro tyto výstupy z komfortní zóny podmínky pro všechny hráče ekosystému. Space Hub je jedním z nich, a slouží tak nejen pro podporu podnikání v kosmickém průmyslu, ale i pro využívání kosmických zdrojů mimo něj.

Technologická inkubace je klíčovou součástí ekosystému podpory startupů. Jaká specifika má inkubace ve vesmírném průmyslu v porovnání s jinými technologickými sektory?

Kosmický sektor má oproti ostatním sektorům velkou výhodu, a to je dlouhodobě fungující “podhoubí”. Na CzechInvestu máme 7 technologických oblastí a ke každé z nich, kromě Space, vznikl inkubátor. Pro Space vznikat nemusel, protože již od roku 2016 funguje podnikatelský inkubátor ESA (ESA BIC Czech Republic). Tomu se za dobu své existence podařilo podpořit již více než 50 firem, a to nejen částkou 50 000 euro, ale i precizním mentoringem, networkingem a celkovou péčí, tedy podnikatelskou inkubací v jejím pravém významu. Nyní, díky propojení těchto dvou projektů, tedy Technologické Inkubace a ESA BICu, právě skrze Space hub, mohou firmy, které se hlásí do inkubace dosáhnout nejen na rozšířenou mentoringovou podporu, ale i na vyšší finanční podporu ve výšce až 180 000 eur.

Jaká byla vaše osobní cesta do světa vesmírných technologií a co vás motivuje v této oblasti pokračovat?

Moje vášeň pro vesmír se zrodila už v dětství, ale teprve na stáži na Ministerstvu dopravy během bakalářského studia jsem si uvědomila, že i pro mě, jako humanitně vzdělávajícího se člověka je to reálná kariérní volba. Na Space Weeku jsem byla poprvé v roce 2019 na debatě Space4Women a velmi mě to inspirovalo. V rámci magisterského studia Bezpečnostních studií jsem se pak již záměrně věnovala technologiím a vesmíru. Na stejné fakultě Univerzity Karlovy jsem pak po ukončení studia pokračovala ve výzkumu v rámci Peace Research Centre Prague. Během studia i následného výzkumu jsem se specializovala především na vesmírnou bezpečnost a planetární obranu. Nějaký čas jsem také strávila na stáži v Evropské komisi, na DG DEFIS (obrana a vesmír), čímž jsem dále prohloubila své zkušenosti s kosmickým průmyslem a veřejnou správou. Pak už to byl jen malý krůček k práci v CzechInvestu, kterou jsem si splnila svůj tehdejší sen být součástí Czech Space Teamu.

Jaký je váš názor na spolupráci mezi českými a zahraničními subjekty v oblasti vesmírného výzkumu a jakou roli v tom hraje Czech Space Week?

Domnívám se, že i díky členství v ESA a EU se mezinárodní spolupráce českým kosmickým subjektům daří především v Evropě. Spolupráce mimo Evropu je o dost náročnější, a proto se i letošní Space2Business (hlavní průmyslová akce Czech Space Weeku) ve dvou panelech věnuje spolupráci se státy, které firmy identifikovaly jako klíčové – USA a Izrael. Kromě těchto dvou panelů pak také v rámci této akce očekáváme například delegaci z Indie. V neposlední řadě bych také ráda vyzdvihla spolupráci českých subjektů se Spojenými arabskými emiráty, kterou tento rok velmi silně podpořilo a posunulo Ministerstvo dopravy svými misemi. 

Medailonek:

Marie Němečková je v současné době ředitelkou Space Hubu v agentuře CzechInvest. Za sebou má několik let v akademickém výzkumu i zkušenost z Evropské komise. Před nástupem do své současné funkce se v agentuře CzechInvest věnovala inkubaci startupů v rámci podnikatelského inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Ze své současné pozice i jako aktivní členka Czech Space Teamu usiluje především o podporu spolupráce a inovací v (českém) kosmickém průmyslu. Její rolí i vášní je propojovat stávající ekosystém nejen se startupy, ale i s dalšími organizacemi ze ziskové i neziskové, veřejné, soukromé i akademické sféry.

Zaručeně zlepší den

Našla se dosud neznámá Mozartova hudba

Topení pomocí olivových pecek. I to je možné

Dýchání konečníkem patří mezi nejpodivnější vědecké objevy

Medvídek Paddington dostal oficiální britský cestovní pas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …