Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Voda je nositelem života, to víme všichni. Ale naše modrá planeta jí má čím dál tím méně. Evropská léta jsou údajně nejteplejší a nejsušší za posledních 500 let. A voda dochází i v Číně, jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Právě proto vznikl nový projekt čínských vědců, takzvaná houbová města, píše server Euro News.

Aktuálně se Čína potýká s nedostatkem vody i záplavami neustále se zhoršující změny klimatu tomu jen přispěly. Navíc značné znečištění ve městech zhoršuje kvalitu vody, takže velká část dostupné vody je nepoužitelná. Častěji se vyskytují silné srážky a bouře, které postihují velké oblasti jižní Číny a způsobují záplavy. Co s tím?

„Houbová města“ se snaží vyřešit vodní krizi

Takzvané „houbové město“ je řešení, které se zakládá na přírodních principech. Konkrétně využívá krajinu k zadržování vody u jejího zdroje, zpomalování toku vody a její čištění v průběhu celého procesu.

Důraz je kladen především na zadržování dešťové vody v městské zástavbě tak, aby se část odpařila a zbytek byl postupně odváděn. Kromě kontroly silnic a chodníků se vysazuje více stromů a staví se speciální chytré domy. Ty mají například střechy pokryté trávou, aby se dosáhlo větší absorpce vody, a jsou natřeny světlými barvami, aby odrážely sluneční záření místo jeho vstřebávání. Koncept houbového města navrhli čínští vědci v roce 2013 a jeho hlavním propagátorem je profesor Kongjian Yu.

Yu je ekologický urbanista a zahradní architekt. Je také profesorem krajinářské architektury na Pekingské univerzitě a zakladatelem plánovací a projekční kanceláře Turenscape v Pekingu. Inspiroval se mezinárodními strategiemi integrovaného městského vodohospodářství (IUWM), včetně dalších udržitelných systémů, například odvodňovacích systémů ve Velké Británii nebo nízkodopadových projektů v USA.

Ilustrační foto: Pixabay

Kde můžeme čínská houbová města nalézt?

Jedním z příkladů úspěšného houbového města je 34hektarový park Qunli ve městě Harbin v severní Číně. Shromažďuje, čistí a ukládá dešťovou vodu a zároveň chrání původní území, čímž poskytuje krásný přírodní prostor pro rekreační využití.

Čínská vláda vybrala 16 pilotních měst a každému z nich přidělila 400 až 600 milionů jüanů (přibližně 55 milionů EUR) na rozvoj inovativních vodohospodářských strategií. Patří mezi ně Wuhan, Chongqing a Xiamen. Turenscape uvádí, že zájem o koncept houbových měst neustále stoupá.

Jedná se opravdu zajímavý a ambiciózní ekologický projekt, který nabízí možnost měnit strukturu celých měst směrem k udržitelnějšímu fungování.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…