Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Voda je nositelem života, to víme všichni. Ale naše modrá planeta jí má čím dál tím méně. Evropská léta jsou údajně nejteplejší a nejsušší za posledních 500 let. A voda dochází i v Číně, jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Právě proto vznikl nový projekt čínských vědců, takzvaná houbová města, píše server Euro News.

Aktuálně se Čína potýká s nedostatkem vody i záplavami neustále se zhoršující změny klimatu tomu jen přispěly. Navíc značné znečištění ve městech zhoršuje kvalitu vody, takže velká část dostupné vody je nepoužitelná. Častěji se vyskytují silné srážky a bouře, které postihují velké oblasti jižní Číny a způsobují záplavy. Co s tím?

„Houbová města“ se snaží vyřešit vodní krizi

Takzvané „houbové město“ je řešení, které se zakládá na přírodních principech. Konkrétně využívá krajinu k zadržování vody u jejího zdroje, zpomalování toku vody a její čištění v průběhu celého procesu.

Důraz je kladen především na zadržování dešťové vody v městské zástavbě tak, aby se část odpařila a zbytek byl postupně odváděn. Kromě kontroly silnic a chodníků se vysazuje více stromů a staví se speciální chytré domy. Ty mají například střechy pokryté trávou, aby se dosáhlo větší absorpce vody, a jsou natřeny světlými barvami, aby odrážely sluneční záření místo jeho vstřebávání. Koncept houbového města navrhli čínští vědci v roce 2013 a jeho hlavním propagátorem je profesor Kongjian Yu.

Yu je ekologický urbanista a zahradní architekt. Je také profesorem krajinářské architektury na Pekingské univerzitě a zakladatelem plánovací a projekční kanceláře Turenscape v Pekingu. Inspiroval se mezinárodními strategiemi integrovaného městského vodohospodářství (IUWM), včetně dalších udržitelných systémů, například odvodňovacích systémů ve Velké Británii nebo nízkodopadových projektů v USA.

Ilustrační foto: Pixabay

Kde můžeme čínská houbová města nalézt?

Jedním z příkladů úspěšného houbového města je 34hektarový park Qunli ve městě Harbin v severní Číně. Shromažďuje, čistí a ukládá dešťovou vodu a zároveň chrání původní území, čímž poskytuje krásný přírodní prostor pro rekreační využití.

Čínská vláda vybrala 16 pilotních měst a každému z nich přidělila 400 až 600 milionů jüanů (přibližně 55 milionů EUR) na rozvoj inovativních vodohospodářských strategií. Patří mezi ně Wuhan, Chongqing a Xiamen. Turenscape uvádí, že zájem o koncept houbových měst neustále stoupá.

Jedná se opravdu zajímavý a ambiciózní ekologický projekt, který nabízí možnost měnit strukturu celých měst směrem k udržitelnějšímu fungování.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…