Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Člověk jako zachránce. Strom ginkgo biloba by bez lidské pomoci dávno vymřel

Strom ginkgo biloba známe i pod názvem jinan dvoulaločný. Zdroj fotografie: Pexels

Lidé přírodu jen neničí, někdy ji dokonce zachraňují. Svědčí o tom strom ginkgo biloba, který by bez lidského zásahu dávno vymřel. Tento strom je geneticky podobný svým předkům, kteří na Zemi rostli před 170 miliony lety. Dnes se jedná o jediný druh rodu ginkgo na celé planetě.

Ve své současné formě přežívá strom už 60 milionů let. V minulosti však měl již několikrát namále. Strom nebyl sám za sebe schopný udržet tempo s měnícím se světem a ztrácel schopnost obstát v konkurenci svých zelených kolegů. Zachráncem se pro rostlinu stal člověk, který si oblíbil její jedlá semena. Před tisíci lety ji právě kvůli této pochoutce začali pěstovat Číňané. Z Číny se strom rozšířil do Japonska, poté do Evropy a dalších částí světa.

Člověk mu tedy pomohl zejména tím, že mu věnoval svoji péči, pěstoval jej a rozšířil. Díky tomu strom ginkgo biloba přežil, ačkoliv jej ve volné přírodě téměř nenajdeme. Výjimkou je jihovýchodní část čínských hor Dalou, kde jsou tyto stromy běžně k vidění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.