Zabíjení ryb kvůli měření kvality vody by už brzy mohlo být minulostí. Vědci po letech zkoumání vyvinuli způsob, jak množství chemikálií změřit pasivním vzorkováním bez nutnosti zkoumání tkáně ryb. Metoda je navíc velmi přesná a vyvolala zájem v řadě evropských zemí. Na výzkumu se podílel také Branislav Vrana z brněnské Masarykovy univerzity, který vývoj metody shrnul do své disertační práce.
Přestože je nejlepší a nejšetrnější možností měřit vodní znečištění přímo z vody, obvykle se to neděje. Ve vodě je totiž často rozpuštěno jen velmi malé množství škodlivých látek, a tak se koncentrace chemikálií zjišťuje ve tkáních ryb, které v sobě toxiny hromadí. K tomu je však potřeba ryby zabít, a navíc počítat s nižší srovnatelností výsledků. Každý rybí druh totiž absorbuje jiné množství látek.
Vrana tak vyvinul metodu, jež využívá plátky silikonu či jiného materiálu s neměnnými absorpčními schopnostmi, které se vkládají přímo do vzorku vody. „Koncentrace chemických látek získané z pasivních vzorkovačů lze jednoduchým přepočtem převést na hodnoty, které charakterizují hladinu znečištění v dalších složkách prostředí,“ dodal vedoucí výzkumu Foppe Smedes.
Zdroj: Magazín M
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…