Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čína ke konci roku začne omezovat jednorázové plasty

Zdroj fotografie: Unsplash

Čína. Mluví se o ní jako o jednom z největších světových znečišťovatelů nebo jako o producentovi obrovského množství odpadu. Jenže zatímco Evropa stále vesele nakupuje do igelitek, asijský gigant chce už koncem roku plastové tašky omezit. A další kroky budou následovat.

Veškeré chystané změny mají nejprve odstartovat ve městech, vesnice se přidají posléze. Koncem letošního roku by měla města skoncovat s brčky a igelitovými taškami. Ty jsou tam mimochodem zpoplatněné už od roku 2008, zatímco Česko přistoupilo k tomuto opatření až o deset let později. Od roku 2022 by pak igelitové tašky měly být zakázány všude. Výjimku si do roku 2025 udrží pouze tržiště s čerstvými produkty.

A to není zdaleka vše. Restaurace a další občerstvovací zařízení by měly snížit objem jednorázových plastů o 30 procent. Hotely by takové produkty měly do roku 2025 přestat poskytovat úplně. A chystá se i zákaz výroby velmi tenkých mikrotenových sáčků. Zatím není jisté, zda všechny přísliby a termíny Čína dodrží. I v případě drobných zpoždění by však šlo o zásadní krok v oblasti odpadů.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…