Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čína ke konci roku začne omezovat jednorázové plasty

Zdroj fotografie: Unsplash

Čína. Mluví se o ní jako o jednom z největších světových znečišťovatelů nebo jako o producentovi obrovského množství odpadu. Jenže zatímco Evropa stále vesele nakupuje do igelitek, asijský gigant chce už koncem roku plastové tašky omezit. A další kroky budou následovat.

Veškeré chystané změny mají nejprve odstartovat ve městech, vesnice se přidají posléze. Koncem letošního roku by měla města skoncovat s brčky a igelitovými taškami. Ty jsou tam mimochodem zpoplatněné už od roku 2008, zatímco Česko přistoupilo k tomuto opatření až o deset let později. Od roku 2022 by pak igelitové tašky měly být zakázány všude. Výjimku si do roku 2025 udrží pouze tržiště s čerstvými produkty.

A to není zdaleka vše. Restaurace a další občerstvovací zařízení by měly snížit objem jednorázových plastů o 30 procent. Hotely by takové produkty měly do roku 2025 přestat poskytovat úplně. A chystá se i zákaz výroby velmi tenkých mikrotenových sáčků. Zatím není jisté, zda všechny přísliby a termíny Čína dodrží. I v případě drobných zpoždění by však šlo o zásadní krok v oblasti odpadů.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…