Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrá města budoucnosti. Města sdílení

Amsterdam je prvním evropským městem sdílení. Mnozí obyvatelé Amsterdamu věří, že sdílená ekonomika (sharing economy) je základním faktorem zajišťujícím prosperitu i udržitelnost společnosti a její kultury. Základní princip sdílené ekonomiky je vzájemný pronájem věcí, které člověk právě nevyužívá. Dle slov náměstkyně starosty a členky Rady pro ekonomické záležitosti, Kajsy Ollongren, je tento způsob hospodaření pro Amsterdamce velmi vhodná příležitost, která se navíc k jejich městu perfektně hodí.

Začátkem února byl Amsterdam jmenován jako první v Evropě takzvaným ,,Sdíleným městem“. Také jeho městský úřad zavedl jako první na světě předpisy kontrolující Airbnb, americkou společnost, která sdílenou ekonomiku zprostředkovává. Dle výzkumu si 84 procent obyvatel Amsterdamu přeje, stát se součástí ,,sdílené ekonomiky“. Podporu tomuto projektu již projevilo zhruba 35 nizozemských partnerů.

Do sdílenéekonomiky se může zapojit kdokoliv: od začínajících podniků, přes veřejné knihovny a komunitní spolky, až po zkušené firmy. Svoji účast zvažuje i největší holandská pojišťovna Achmea, dalšími ambasadory projektu jsou pak například Rockstar, Social Enterprise NL či samozřejmě město Amsterdam. Pojítkem všech těchto firem je společná vize, která může být dosažena různými způsoby a samozřejmě sdílení různých produktů.

,,Sdílené město“ založilo sdružení nazvané ,,shareNL“ (tedy sdílené Holandsko), které spřízněným firmám poskytuje nutné vzdělání či informace a navíc jim zajišťuje potřebné konexe, čímž redukuje jejich celkovou izolovanost na trhu.

Amsterdam je známý sdílením kol nebo automobilů, nyní jde mnohem dál. V posledních letech se stal zákazník extrémně důležitým a sdílená ekonomika je jedním ze způsobů, jak se díky jeho aktivnímu zapojení tomuto rostoucímu trendu přizpůsobit. Amsterdam je zdrojem hojnosti, a díky tomu má právě zde premiérový projekt ,,Sdíleného města“ vysokou šanci na úspěch. Jak projekt funguje třeba v Berlíně: www.sharingcityberlin.org

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Společnost

Sdílení aut prospívá českým městům

Byznys

Štědrý šéf přerozdělil 90 procent svého platu zaměstnancům

Inspirace

Rekola lze na podzim využívat první čtvrthodinu zdarma

Byznys

V amsterdamském obchodu vznikla první ulička nabízející produkty bez plastových obalů

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost