Způsob výchovy má vliv na to, jak se později chováme k našim čtyřnohým kamarádům, zjistili vědci. Zkoumali proto výchovu 391 majitelů psů ve Velké Británii a USA, informoval server Earth.
Všichni účastníci studie vyplnili online průzkum, který je zjišťoval, jakou výchovu zažili jako děti a jak se v současnosti starají o své psí mazlíčky. Někdo by si mohl říkat: co má lidské rodičovství společného s tím, jak se člověk chová ke svým psům? No, překvapivě hodně. Výsledky naznačovaly zřetelnou korelaci.
Respondenti, kteří zažili tolerantní rodičovský styl – charakterizovaný vysokou mírou vřelosti a nízkým tlakem na disciplínu – měli větší pravděpodobnost, že tento přístup zopakují se svými psy. Na druhé straně autoritativní rodičovský styl prokázal opačný účinek. Účastníci průzkumu vychovaní v takovém prostředí byli méně tolerantními majiteli psů.
Kulturní zázemí se také ukazuje jako významný faktor při utváření stylů výchovy psů. Různé kultury po celém světě mají odlišné postoje k péči o zvířata, což nevyhnutelně ovlivňuje to, jak jednotlivci komunikují se svými mazlíčky. Například v západních společnostech převládá trend vnímat psy spíše jako členy rodiny než jen zvířata, což je v souladu s humanističtějším přístupem.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…