Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chovají krávy a hospodaří po vzoru svých předků. Poznejte výherce letošní soutěže Farma roku

3 minuty radosti
Rodina Cihlářových. Foto: ASZ Benešov, Asociace soukromého zemědělství

Chovají krávy, vyrábí sýry i pěstují saláty. Farmařit lze v mnoha oblastech a dokazují to také podniky oceněné titulem Farma roku 2020. Soutěž pro rodinné farmy pořádá již devatenáctým rokem Asociace soukromého zemědělství a jejím cílem je nejen ocenit nejlepší pěstitele a chovatele, ale také přiblížit obor zemědělství i nezemědělské veřejnosti.

V obci Milošovice u Zruče nad Sázavou pokračují Cihlářovi v rodinné tradici. Svou farmu vedou tak, jako to dělaly generace jejich předků a na 70 hektarech půdy chovají holštýnský skot i pěstují krmné plodiny jako jetel či čirok. „Na mnoha částech orné půdy zakládáme kvetoucí pásy a na svých pozemcích už několik let vysazujeme stromy, máme rádi staré odrůdy. Ke hnojení používáme na sto procentech orné půdy kejdu, na trvalých travních porostech ji pak aplikujeme z devadesáti procent a pouze občas přihnojujeme ledkem,“ přiblížil Radek Cihlář, podle kterého rodinu stále více oslovuje ekologický přístup k zemědělství.

Rodina Cihlářových. Foto: ASZ Benešov, Asociace soukromého zemědělství

Velkou zálibou celé rodiny jsou však krávy, se kterými pětičlenná rodina dosahuje skvělých výsledků na výstavách a jejichž mléčné výrobky si chválí lidé z širokého okolí. Také proto letos Farma Milošovice obdržela titul Farma roku 2020. „K mlékárně jsme hned otevřeli i malý obchůdek, který na ni přímo navazuje. Portfolio faremních výrobků neustále rozšiřujeme, novinkou je teď třeba polotvrdý sýr,“ dodala Mirka Cihlářová.

Jedni produkují maso, druzí salát

Na druhé příčce se v soutěži umístila Farma Koňákov u Českého Těšína. Rodina Kotajnych se specializuje především na chov masného skotu plemene aberdeen angus. Kromě kvalitního masa pak farmáři pořádají také akce pro veřejnost, kolemjdoucí turisté mohou navíc vystoupat na rozhlednu postavenou na betonových silech.

Bronzové místo obsadila Farma Ráječek rodiny Sklenářových z Brna. Sklenářovi jsou největším moravským dodavatelem více než desítky druhů křehkých salátů či rajčat, které pěstují na svých rozsáhlých polích a ve sklenících. Plodiny pak dodávají do sítě obchodního řetězce MAKRO i přímým zákazníkům ve své faremní prodejně.

Rodina Sklenářových. Foto: ASZ Brno, Asociace soukromého zemědělství

Zdroj: Asociace soukromého zemědělství ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Topení pomocí olivových pecek. I to je možné

Medvídek Paddington dostal oficiální britský cestovní pas

Mužské mozky se večer zmenšují a přes noc resetují

Výzkumníci připravují první jídlo pomocí 3D tiskárny pro lidi s polykacími obtížemi nebo dysfagií

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…