Poznat vlčí stopu, vědět, jak vypadá medvědí strom nebo zjistit, zda v lese žije rys. To vše se mohou zájemci naučit na seminářích o Vlčích a Rysích hlídkách. Jako dobrovolníci pak budou pomáhat s monitoringem šelem v Česku. „Vlčí a Rysí hlídky fungují již 21 let a je očividné, že zájem veřejnosti o ně neutuchá. Loňských seminářů se zúčastnilo bezmála 150 nováčků a letošní se rychle plní,“ dodala koordinátorka projektu Kristýna Fridrichová.
Rysi již několik let obývají lesy Šumavy i Beskyd, vlci mají na území Česka přes deset teritorií. Na pomezí Česka a Slovenska se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Pohyb všech těchto šelem monitorují dobrovolníci z řad Vlčích a Rysích hlídek, které koordinuje Hnutí DUHA. Noví zájemci se nyní mohou přihlásit na některé z víkendových školení, přičemž první z nich začíná už v říjnu.
Semináře tvoří jak odborné přednášky, tak praktické ukázky stopování. Na účastníky čeká například celodenní pochůzka v terénu, kde se seznámí s metodami sledování a správným způsobem záznamu dat. „Monitoring velkých šelem je kapacitně i časově náročný, proto je zapojení velkého množství dobrovolníků významným přínosem. Díky školení se zájemci přiučí faktům o vlcích, rysech, medvědech i přírodě obecně, což může mimo jiné obohatit i jejich samotný pobyt v ní, a zároveň pomoci nám ve vyvracení mýtů o těchto vzácných a často nepochopených zvířatech u laické veřejnosti,“ řekla Fridrichová.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…