Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete pomoci naší planetě a nevíte, kde začít? Přinášíme 5 základních tipů od odborníků

Ilustrační foto: Pexels

I jednotlivci mohou mít vliv na stav světa kolem sebe. Naše planeta potřebuje změnu k lepšímu, a za tu může bojovat každý z nás. Jak? Zeptali jsme se odborníků.

Potraviny

Planetu i naše tělo potěší odpovědný nákup potravin. Ten obnáší preferování lokálního ekologického hospodaření a nákup biopotravin z místních ekofarem. „Ekofarmy jsou založené na uzavřeném koloběhu živin a základem je péče o půdu a pestrý osevní postup. Právě pestrost, péče o přírodu a krajinu, včetně zvířat chovaných na pastvinách, je alfou a omegou šetrného hospodaření v režimu ekologického zemědělství,“ uvedla Kateřina Urbánková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Ilustrační foto: Pixabay

Když se mluví o tom, co může každý udělat pro naši planetu, lidé si vybaví spíše šetřiče vody v domácnosti a plátěné tašky. Přitom výměna jednoho hovězího burgeru za rostlinný ušetří přibližně tolik vody, jako kdybyste se nesprchovali celé 2 měsíce,“ doplnila komunikační manažerka ProVeg Česko Eva Hemmerová. Čím méně živočišných produktů náš jídelníček obsahuje, tím nižší je naše uhlíková stopa. ProVeg Česko proto spouští projekt Změň stravu, ne klima, kterým se snaží prosadit uznání rostlinné stravy jako klíčové strategie ke zmírnění klimatické krize.

Voda

Voda má na naše životy zásadní vliv, a přitom jí denně plýtváme. Šetřit vodu však může každý z nás, a to za pomoci několika jednoduchých opatření. Perlátory, duální splachovadla, omezení spotřeby masa či pouhé zavírání vody při čištění zubů může ušetřit překvapivé množství této životně důležité tekutiny. Používáním ekologických čisticích prostředků navíc jednoduše ochráníme naše i zahraniční vodní toky od zbytečných chemikálií.

Ilustrační foto: Pexels

Podle agrárního analytika Petra Havla je navíc zásadním problémem i plýtvání jídlem. „Voda obsažená ve vyhozeném jídle představuje celosvětově ročně 250 krychlových kilometrů takzvané modré vody. To je objem, který by zaplnil tři Ženevská jezera,“ vysvětlil Havel.

Zemědělství

V České republice jsou zhruba 3 miliony vlastníků zemědělské půdy. Každý z nich může snížit důsledky klimatické změny pomocí nájemních smluv s hospodařícími zemědělci. „V podmínkách smluv lze zakotvit povinnost zemědělce chovat se tak, aby krajinu nezatěžoval chemickými přípravky, aby pečoval o zdroje vody a kvalitu půdy,“ uvedl Petr Havel. Udržitelnost v zemědělství je obzvláště efektivním nástrojem na zvýšení odolnosti krajiny proti klimatické změně.

Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Zelená energie

Každý má právo chtít po svém dodavateli plynu, elektřiny a vody informace o environmentální stopě. Existují i společnosti, které dodávají pouze zelenou energii. V Česku jsou to například společnosti bezDodavatele, Zelená elektřina či Bohemia Energy. „Podobně jako jsme se naučili třídit odpad a jsme ve světové špičce, musíme se naučit jinak uvažovat jako spotřebitelé,“ zdůraznil Jan Závěšický ze společnosti Asitis.

Odpad           

Stále dokola zmiňovaným krokem k udržitelnosti je třídění plastových odpadů, ve kterém jsou Češi již zběhlí. Za zmínku však stojí alternativy k plastovým obalům, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Nahrazování plastů obaly vyrobenými z bioplastů, skla či papíru s sebou nese vyšší uhlíkovou stopu a je tak pouhým kruhem vedoucím zpět k poškozování životního prostředí. „Častou chybou je zveličování dopadu obalu oproti mnohonásobně více zatěžujícímu plýtvání, ke kterému by nedošlo, kdyby produkt nebyl zabalený vůbec,“ uvedla konzultantka komunikace témat udržitelného rozvoje a podnikání Jana Pokorná.

Ilustrační foto: Pixabay

Konkrétní tipy na udržitelné chování

 • Vyměňte kravské mléko za rostlinnou variantu.
 • Vyzkoušejte alternativy k masným výrobkům.
 • Porozhlédněte se po přírodní kosmetice a vyměňte domácí čisticí prostředky za udržitelnější varianty.
 • Pijte vodu z vodovodu.
 • Zeleninu a ovoce nakupujte lokální na farmářském trhu nebo vyzkoušejte zeleninové bedýnky.
 • Noste s sebou na nákup vlastní tašku a pytlíky na zeleninu.
 • Nekupujte potraviny, které nespotřebujete.
 • Redukujte plasty, potraviny nakupujte po větších baleních a recyklujte.
 • Místo auta volte hromadnou dopravu či jízdní kolo.
 • Používejte ekologické čisticí prostředky.
 • Šetřete vodu v domácnosti.
 • Volte zelenou energii.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…