Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chceme lidem umožnit pomáhat i si o pomoc říct, říká Jana Leitnerová ze skupiny Dobro v době korony

Zdroj fotografie: Monika Lukášová Spilková

Začalo to jako koordinace pomoci přes internet mezi pár přáteli, dnes čítá facebooková skupina Dobro v době korony skoro čtyři tisíce členů. Lidem v regionu se díky ní v koronavirové krizi dostalo pomoci ve všech možných oblastech, od roušek přes nákupy a hlídání dětí až po online doučování. Podle zakladatelky skupiny Jany Leitnerové ale s uvolněním opatření aktivity kolem skupiny rozhodně nekončí.

Jak vznikl nápad vytvořit dobrovolnickou skupinu na Facebooku?

S kamarádkou jsme si říkaly, že bychom chtěly dávat lidi dohromady, formu facebookové skupiny jsme zvolily proto, že se sociálními sítěmi pracuji už léta a vím, že tam komunity lidí se společným zájmem můžou dobře fungovat. Vytvořily jsme proto skupinu a pozvaly jsme své přátele a lidi, mezi kterými je normální si navzájem zadarmo pomáhat.

Zdroj fotografie: DOBRO JmK archív

Co ve skupině lidi nejčastěji nabízeli a poptávali?

Původně jsme si myslely, že budou nabízet především online pomoc, jako je doučování, sdílení zajímavých materiálů pro rodiče a děti a podobně. Nečekaly jsme, že se tam začnou objevovat třeba nabídky na rozvoz obědů. Protože se nabídka a poptávka pomoci tak rozšířila, vznikl potenciál i pro lidi mimo původní skupinu. Začaly jsme tak oslovovat dodavatele sociálních služeb i nevládní organizace v Brně a okolí, abychom jim nabídly dobrovolnou pomoc.

Díky skupině se vám podařilo rozjet či podpořit spoustu užitečných projektů. Můžeš některé zmínit?

Pomáhaly jsme například se šitím roušek v Brně – šicí dílny jsme sice přímo neorganizovaly, ale sháněly jsme dobrovolníky na šití i řidiče, kteří by roušky rozváželi, sbíraly jsme materiál nebo organizovaly bezkontaktní dobrosbírky. Ty se týkaly například oblečení nebo dek a spacáků pro lidi bez domova. Asi čtrnáct dní po začátku karantény se totiž prudce ochladilo a v noci mrzlo, spousta nocleháren ale byla zavřená a lidi bez domova tak neměli kam jít, takže jsme se rozhodly jim pomoct.

Ve spolupráci s IQ Roma Servis jsme také uspořádaly bezkontaktní sbírku počítačů a tabletů pro děti ze sociálně slabších skupin, které zůstaly doma, ale neměly se jak online vzdělávat. Bezkontaktnost sbírek jsme zajistily tak, že řidič lidem zavolal a oni věci nachystali před dům a odešli, aby co nejvíc omezili kontakt. Inspirovaly jsme se u firem rozvážejících jídlo, jako je Dáme jídlo nebo Rohlík.cz.

Zdroj fotografie: Ivo Dvořák

Na co jsi v souvislosti s vašimi dobrovolnickými aktivitami nejvíc pyšná?

Na vznik denního kontaktního centra pro lidi bez domova na Vlhké v Brně. Spolupracovaly jsme na jeho založení s městem, ale hlavní podíl na něm má společnost Podané ruce. Spolupráce s touto neziskovou organizací funguje velice dobře a máme další společné plány do budoucna.

Když jsi zmínila plány do budoucna, jak chcete po skončení karantény využít samotnou skupinu Dobro v době korony?

Hodně o tom přemýšlíme a debatujeme. Byly bychom rády, aby zůstala v pohotovosti – aby lidé věděli, že můžou nejen pomáhat, ale také se obrátit na ostatní, když budou sami potřebovat pomocnou ruku, a to i mimo krizi. Přes léto možná budeme mít problém s nedostatkem dobrovolníků, protože studenti se vrátili do škol a ostatní do práce. Vymýšlíme proto kampaň, jak je zapojit i nadále a přesvědčit je, aby dobrovolnické činnosti věnovali třeba jedno odpoledne v týdnu, až se vrátí z dovolené.  Uvidíme, jak se situace vyvine.

Zdroj fotografie: DOBRO JmK archív

Medailonek:

Jana pracuje jako marketingová konzultantka se specializací na sociální sítě, PR a copywriting. Kromě toho je politicky i společensky aktivní – dlouhodobě se zajímá o sociální problematiku a životní prostředí. Spolupracuje také s mnoha organizacemi, které v těchto oblastech působí. V současné době se stará o malou dcerku a ve volném čase ráda sportuje, peče a vychutnává si dobrou kávu či víno.

Související články

Společnost

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Společnost

Řada českých firem věnuje látky na šití roušek zdarma

Byznys

Každá podpora se počítá! V nelehké době pomohou i smysluplné nákupy

Byznys

Facebook dokáže nově zprostředkovat obsah fotek nevidomým

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …