Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chceme lidem umožnit pomáhat i si o pomoc říct, říká Jana Leitnerová ze skupiny Dobro v době korony

Zdroj fotografie: Monika Lukášová Spilková

Začalo to jako koordinace pomoci přes internet mezi pár přáteli, dnes čítá facebooková skupina Dobro v době korony skoro čtyři tisíce členů. Lidem v regionu se díky ní v koronavirové krizi dostalo pomoci ve všech možných oblastech, od roušek přes nákupy a hlídání dětí až po online doučování. Podle zakladatelky skupiny Jany Leitnerové ale s uvolněním opatření aktivity kolem skupiny rozhodně nekončí.

Jak vznikl nápad vytvořit dobrovolnickou skupinu na Facebooku?

S kamarádkou jsme si říkaly, že bychom chtěly dávat lidi dohromady, formu facebookové skupiny jsme zvolily proto, že se sociálními sítěmi pracuji už léta a vím, že tam komunity lidí se společným zájmem můžou dobře fungovat. Vytvořily jsme proto skupinu a pozvaly jsme své přátele a lidi, mezi kterými je normální si navzájem zadarmo pomáhat.

Zdroj fotografie: DOBRO JmK archív

Co ve skupině lidi nejčastěji nabízeli a poptávali?

Původně jsme si myslely, že budou nabízet především online pomoc, jako je doučování, sdílení zajímavých materiálů pro rodiče a děti a podobně. Nečekaly jsme, že se tam začnou objevovat třeba nabídky na rozvoz obědů. Protože se nabídka a poptávka pomoci tak rozšířila, vznikl potenciál i pro lidi mimo původní skupinu. Začaly jsme tak oslovovat dodavatele sociálních služeb i nevládní organizace v Brně a okolí, abychom jim nabídly dobrovolnou pomoc.

Díky skupině se vám podařilo rozjet či podpořit spoustu užitečných projektů. Můžeš některé zmínit?

Pomáhaly jsme například se šitím roušek v Brně – šicí dílny jsme sice přímo neorganizovaly, ale sháněly jsme dobrovolníky na šití i řidiče, kteří by roušky rozváželi, sbíraly jsme materiál nebo organizovaly bezkontaktní dobrosbírky. Ty se týkaly například oblečení nebo dek a spacáků pro lidi bez domova. Asi čtrnáct dní po začátku karantény se totiž prudce ochladilo a v noci mrzlo, spousta nocleháren ale byla zavřená a lidi bez domova tak neměli kam jít, takže jsme se rozhodly jim pomoct.

Ve spolupráci s IQ Roma Servis jsme také uspořádaly bezkontaktní sbírku počítačů a tabletů pro děti ze sociálně slabších skupin, které zůstaly doma, ale neměly se jak online vzdělávat. Bezkontaktnost sbírek jsme zajistily tak, že řidič lidem zavolal a oni věci nachystali před dům a odešli, aby co nejvíc omezili kontakt. Inspirovaly jsme se u firem rozvážejících jídlo, jako je Dáme jídlo nebo Rohlík.cz.

Zdroj fotografie: Ivo Dvořák

Na co jsi v souvislosti s vašimi dobrovolnickými aktivitami nejvíc pyšná?

Na vznik denního kontaktního centra pro lidi bez domova na Vlhké v Brně. Spolupracovaly jsme na jeho založení s městem, ale hlavní podíl na něm má společnost Podané ruce. Spolupráce s touto neziskovou organizací funguje velice dobře a máme další společné plány do budoucna.

Když jsi zmínila plány do budoucna, jak chcete po skončení karantény využít samotnou skupinu Dobro v době korony?

Hodně o tom přemýšlíme a debatujeme. Byly bychom rády, aby zůstala v pohotovosti – aby lidé věděli, že můžou nejen pomáhat, ale také se obrátit na ostatní, když budou sami potřebovat pomocnou ruku, a to i mimo krizi. Přes léto možná budeme mít problém s nedostatkem dobrovolníků, protože studenti se vrátili do škol a ostatní do práce. Vymýšlíme proto kampaň, jak je zapojit i nadále a přesvědčit je, aby dobrovolnické činnosti věnovali třeba jedno odpoledne v týdnu, až se vrátí z dovolené.  Uvidíme, jak se situace vyvine.

Zdroj fotografie: DOBRO JmK archív

Medailonek:

Jana pracuje jako marketingová konzultantka se specializací na sociální sítě, PR a copywriting. Kromě toho je politicky i společensky aktivní – dlouhodobě se zajímá o sociální problematiku a životní prostředí. Spolupracuje také s mnoha organizacemi, které v těchto oblastech působí. V současné době se stará o malou dcerku a ve volném čase ráda sportuje, peče a vychutnává si dobrou kávu či víno.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…