Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestujte chytře, levně a často, protože cestování zlepšuje život, říká nadšená low cost cestovatelka Hana Machalová

7 minut radosti
Foto: Hana Machalová

Hana Machalová boří mýty o tom, že cestování je drahé a časově náročné. Tato žena, kterou cestování nabíjí energií, dodává kuráž lidem v plnění jejich cestovatelských snů. Ten svůj odstartovala na prahu čtyřicítky a doprovod jí při tom dělala malá dcera.

Jak jste se k takto aktivnímu cestování dostala? Co vás k němu motivovalo?

Cestování mě přitahovalo od dětství, snila jsem o dálkách a těšila se, až budu velká a budu moct jet všude, kam si přeji. Ani na sekundu jsem nepochybovala, že procestuji svět, i když byla doba hlubokého socialismu a moc cestovat se nemohlo. Prostě jsem chtěla na vlastní oči vidět místa, která jsem znala z různých filmů.

Mezi místy, která navštěvujete, se objevují i takové země jako Kazachstán, Čína, Thajsko. Podle čeho si cílové země či města vybíráte?

Každá země si mě něčím sama zavolá. Najednou ji vidím všude, nedá mi spát a vím, že mě sama láká k sobě a říká: pojeď. Velmi se mi líbí Dálný východ – Japonsko, Čína, Singapur. Buďme rádi, jaké máme štěstí, že žijeme uprostřed Evropy. Můžeme kdykoliv do dvou hodin do zahraničí.

Hana Machalová. Foto: Hana Machalová

Kdo vám na vašich cestách dělá doprovod?

Nejčastěji beru malou dcerku. Pro klid duše je nejlepší mít dítě s sebou. Navštívila se mnou už více než 30 zemí. Často bereme také babičku, aby viděla svět. Vždy je mi líto, že někdo blízký neviděl to samé, co já. Nejlepší je brát své blízké, aby nepřicházeli o krásu planety, která je nekonečná.

Příprava na danou cestu, vyhledání informací o ubytování a zejména nalezení tipů například na výhodné zakoupení vstupenek vás musí stát nemalé časové úsilí. Jak příprava na konkrétní cestu probíhá?

Jsem zastáncem dobré přípravy. Mnohokrát jsem se přesvědčila, kdo si cestu nepřipraví, toho mrzí, že o něčem nevěděl, včas si nekoupil lístky, nedostal se na koncert, zápas, památku, už byl plně obsazený důležitý autobus nebo vlak. Prostě si neužil výlet, jak chtěl. Žijeme v době internetu a vše, co je atraktivní, může být dlouho dopředu vyprodané. Přípravou doma se ušetří spoustu času na cestě, který by se zbytečně promrhal hledáním. Základ, jak země funguje, jak funguje doprava, kde je nejvýhodnější poloha ubytování, mám dávno vědět z domu. Na cestě si užívám a nechávám se překvapit něčím, co nevygooglím, kouzlem okamžiku, setkáním s lidmi.

Mnoho lidí má problém sbalit se na „klasickou“ dovolenou. Jak se s tímto úkolem vypořádáváte vy? Umíte cestovat tzv. na lehko jen s nejnutnějšími věcmi?

Aerolinky nás nutí létat na velmi lehko a není sebemenší problém se sbalit do malého 30litrového batohu na týden. Teplé oblečení si mohu vzít na sebe a do batůžku strčit jen pár nezbytností. Nikdy nedávám kufr dolů do podpalubního prostoru letadla. Poslední doba ukazuje, že se to nevyplácí, kufry prostě nedocestují a visí v nějaké hale. S malým zavazadlem jsem plně mobilní a v den příletu a odletu mohu volně chodit s „plnou polní“ po městě nebo se jít ještě vykoupat do moře. To by s lodním kufrem nešlo. Článek Jak se sbalit na lehko patří k nejčtenějším.

Hanu Machalovou cestování nabíjí energií. Foto: Hana Machalová

Dostala jste se na svých cestách někdy do nepříjemné situace nebo vážnějších problémů?

Nikdy se mi nic vážného nestalo. Jen jednou jsem jela s dcerkou domů z Curychu nočním vlakem, protože dostala zánět spojivek, který mnohem levněji ošetřili u nás. Na to je Evropa skvělá – vždycky se můžete otočit na podpatku a jet domů. Jsem velmi pokorná ke všem nebezpečím. Počítám s tím, že se může stát úplně všechno, i velmi tragické události. Nejsem naivní a moc dobře si to uvědomuji. Vždy odjíždím s vědomím, že se už nikdy nemusím vrátit.

Kromě soukromého cestování pracujete jako nezávislý průvodce, pořádáte přednášky, píšete blog a vydala jste knihu Do světa. Kde berete energii na všechny tyto činnosti? Zbývá vám čas i na jiné aktivity?

Velmi mě naplňuje, že něčím, co mě baví, mohu pomáhat ostatním lidem. Nejenže je provázím na cestách a starám se o ně osobně, kdokoliv může zdarma přijít na můj blog a nastudovat si přes 120 cestopisů, tipů na výlety. Knížku Do světa cestujte chytře, levně a často vydalo nakladatelství Albatros Media, tedy je všude k mání. Kdo bojuje se strachem z cestování, může přijít na přednášku a namotivovat se, odhodit zábrany. Vděčné reakce lidí mi dávají energii, mám ráda lidskou pospolitost na společných výletech, když se udělá dobrá parta. Další energii mi dávají místa samotná. Ten pocit, že jste tam a překonali jste nechuť z ranního vstávání, nevyspání, trmácení, je k nezaplacení. Já to prostě miluju a předávám to dál.

Itálie. Foto: Hana Machalová

Kterou zemi jste navštívila naposledy? Co vás na ní nejvíce nadchlo?

Koncem srpna jsem se vrátila z jihu Itálie. Jeli jsme domů 23 hodin a bylo to super. I když jsme zažili brutální bouřku na pobřeží Amalfi v Positanu, kdy ani nemohly vplout lodě do přístavu. Nejvíce se mi líbil ostrov Ischia. Vřele doporučuji každému, kdo by byl v Neapoli nebo naopak jej lákalo pouze módní Capri, vyzkoušejte krásnou příjemnou Ischii plnou termálů a staveb ze zvláštního nazelenalého kamene. Cestování prostě zlepšuje život.

Hana Machalová

Pracuje jako nezávislá průvodkyně, pořádá přednášky, píše blog a své cestovatelské tipy vydala také v knižní podobě. Ročně navštíví kolem 16 zemí. Je přesvědčena, že cestování je pro každého bez rozdílu. Na facebookových stránkách inspiruje svými cestami 19 tisíc lidí.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…