Cestující v brněnské MHD se od února připojí k internetu zdarma

Zdroj fotografie: brno.cz

Od začátku února se lidé v brněnské městské hromadné dopravě zdarma připojí k internetu. Připojení by mělo být k dispozici v každém vozidle, aktuálně tedy v 720 vozech. Podobnou službu jako Brno plánuje také Ostrava, dostupná by měla být letos na jaře.

Routery, které zajišťují distribuci wi-fi signálu, jsou umístěny v každém vozidle. Umožňují současné připojení až padesáti uživatelů, přičemž síla signálu by neměla klesnout pod použitelnou úroveň. Testovací verze připojení prostřednictvím sítě nazvané DPMBfree umožní cestujícímu čerpání 4 MB na jedno připojení nebo být připojen 20 minut. Po vyčerpání dat nebo časového limitu je možné se znovu přihlásit.

Bezdrátová komunikace počítačových sítí v autobusech, tramvajích a trolejbusech je součástí obnovy řídicího informačního systému. Dispečink a vozidla MHD spolu již nebudou komunikovat analogově, ale prostřednictvím digitální radiové sítě. Řidiči i cestující díky novému systému získají přesnější informace – především s ohledem na polohu spojů.

Autor článku