Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestující kroměřížské MHD mohou od října jezdit i v autobusu na CNG

Od října čeká kroměřížskou MHD významný krok. Soukromý dopravce zařadí na novou linku autobus poháněný stlačeným zemním plynem (CNG). Stane se tak průkopníkem nejen v Kroměříži, ale současně i celém Zlínském kraji. Provoz autobusu poháněného CNG je výrazně levnější a mohl by hrát významnou roli při rozhodování kroměřížské radnice, jaké autobusy při obnově vozového parku zvolí.

S autobusem se cestující setkají na nové lince číslo 9, která bude zajišťovat dopravu mezi Bílany a Trávnickými Zahrádkami. Soukromá dopravní společnost Magic Bus vidí v autobusu především pozitiva. „Autobus bude moderní, provoz ekonomičtější a jízdné levnější,“ uvedl majitel společnosti David Petřík. Právě ekonomický provoz se má promítnout do cen jízdného. Stávající jízdenka stojí při platbě v hotovosti 13 korun, ve snížené pak 6 korun. Při cestování linkou číslo 9 mají lidé zaplatit jen 10 a 5 korun.

S myšlenkou vyměnit současné naftové autobusy za autobusy na plyn si pohrává i kroměřížská radnice. „Předpokládáme, že plyn má coby pohonná jednotka budoucnost, je levnější než nafta, na kterou jezdí městské autobusy dnes,“ popsal plány radnice místostarosta Miloš Malý. Jako negativum lze u autobusů na CNG vnímat vyšší pořizovací cenu a prozatím malou síť čerpacích stanic. Hlavním pozitivem jsou pak výrazně nižší provozní náklady.

„Pořízení nového autobusu na plyn je sice o zhruba deset procent dražší než koupě autobusu na jiný pohon, provoz ale stojí polovinu toho, co jízda na naftu,“ vysvětlil David Petřík. Výrazné problémy by v blízké budoucnosti neměly nastat ani s obstaráváním plynu. Doposud se nejbližší čerpací stanice CNG nacházela ve Zlíně. Od listopadu se ovšem nová čerpací stanice otevře v Kotojedech, což je jedna z městských částí Kroměříže. Nechme se tedy překvapit, jakým směrem se kroměřížská radnice vydá.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/autobus-firmy-magic-bus-na-cng-v-mhd-v-kromerizi-fr7-/zlin-zpravy.aspx?c=A140920_2101097_zlin-zpravy_ras

Související články

Inspirace

Senior bus v Brně si klienti oblíbili. Od ledna přibude další vůz

Byznys

Ve dnech smogové situace budou Brňané jezdit MHD zdarma

Inspirace

MHD v Trutnově bude od podzimu stoprocentně ekologická

Inspirace

MHD za 330 korun za rok. Tolik zaplatí od září žáci ze Zlína a Otrokovic

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.