Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestující kroměřížské MHD mohou od října jezdit i v autobusu na CNG

Od října čeká kroměřížskou MHD významný krok. Soukromý dopravce zařadí na novou linku autobus poháněný stlačeným zemním plynem (CNG). Stane se tak průkopníkem nejen v Kroměříži, ale současně i celém Zlínském kraji. Provoz autobusu poháněného CNG je výrazně levnější a mohl by hrát významnou roli při rozhodování kroměřížské radnice, jaké autobusy při obnově vozového parku zvolí.

S autobusem se cestující setkají na nové lince číslo 9, která bude zajišťovat dopravu mezi Bílany a Trávnickými Zahrádkami. Soukromá dopravní společnost Magic Bus vidí v autobusu především pozitiva. „Autobus bude moderní, provoz ekonomičtější a jízdné levnější,“ uvedl majitel společnosti David Petřík. Právě ekonomický provoz se má promítnout do cen jízdného. Stávající jízdenka stojí při platbě v hotovosti 13 korun, ve snížené pak 6 korun. Při cestování linkou číslo 9 mají lidé zaplatit jen 10 a 5 korun.

S myšlenkou vyměnit současné naftové autobusy za autobusy na plyn si pohrává i kroměřížská radnice. „Předpokládáme, že plyn má coby pohonná jednotka budoucnost, je levnější než nafta, na kterou jezdí městské autobusy dnes,“ popsal plány radnice místostarosta Miloš Malý. Jako negativum lze u autobusů na CNG vnímat vyšší pořizovací cenu a prozatím malou síť čerpacích stanic. Hlavním pozitivem jsou pak výrazně nižší provozní náklady.

„Pořízení nového autobusu na plyn je sice o zhruba deset procent dražší než koupě autobusu na jiný pohon, provoz ale stojí polovinu toho, co jízda na naftu,“ vysvětlil David Petřík. Výrazné problémy by v blízké budoucnosti neměly nastat ani s obstaráváním plynu. Doposud se nejbližší čerpací stanice CNG nacházela ve Zlíně. Od listopadu se ovšem nová čerpací stanice otevře v Kotojedech, což je jedna z městských částí Kroměříže. Nechme se tedy překvapit, jakým směrem se kroměřížská radnice vydá.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/autobus-firmy-magic-bus-na-cng-v-mhd-v-kromerizi-fr7-/zlin-zpravy.aspx?c=A140920_2101097_zlin-zpravy_ras

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…