Studenti českých univerzit se celkem liší od vysokoškoláků v jiných zemích, a to především při volbě budoucího zaměstnavatele. Hodně jim totiž záleží na poslání jejich práce, důležitou roli hraje také přátelský pracovní kolektiv.
Nabídnout slušný nástupní plat českému absolventovi z pozice zaměstnavatele nestačí. Vysokoškoláci totiž kladou velký důraz na to, aby jejich práce měla smysl, aby byla nějakým způsobem prospěšná. Pocit, že slouží vyššímu dobru, chce mít 63 % žen a 46 % mužů.
Velmi důležité je i přátelské pracovní prostředí, pro Čechy dokonce nejdůležitější ze všech zkoumaných národů. Jde o kritérium číslo jedna, co se týče společenské kultury v zaměstnání. Čeští studenti také upřednostňují klidnější práci, nepotřebují výzvy ani rychlé kariérní postupy.
Největší podíl studentů by rád pracoval v mezinárodní organizaci. Skoro pětina chce pokračovat ve studiu. Do práce pro stát nebo start-up se naopak nehrnou. Respondenti vybírali i konkrétní firmy, pro něž by zvažovali pracovat. Na vrchních příčkách napříč obory se objevily společnosti Google, Škoda Auto nebo ČEZ.
Autorem průzkumu je švédská společnost Universum. Zapojilo se do něj 1,3 milionu studujících z celého světa. V Česku se průzkumu během předchozího období zúčastnilo přes 13 tisíc studentů z 67 univerzit.
Zdroj: ihned.cz
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.