Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vysokoškoláci touží po smysluplném zaměstnání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Studenti českých univerzit se celkem liší od vysokoškoláků v jiných zemích, a to především při volbě budoucího zaměstnavatele. Hodně jim totiž záleží na poslání jejich práce, důležitou roli hraje také přátelský pracovní kolektiv.

Nabídnout slušný nástupní plat českému absolventovi z pozice zaměstnavatele nestačí. Vysokoškoláci totiž kladou velký důraz na to, aby jejich práce měla smysl, aby byla nějakým způsobem prospěšná. Pocit, že slouží vyššímu dobru, chce mít 63 % žen a 46 % mužů.

Velmi důležité je i přátelské pracovní prostředí, pro Čechy dokonce nejdůležitější ze všech zkoumaných národů. Jde o kritérium číslo jedna, co se týče společenské kultury v zaměstnání. Čeští studenti také upřednostňují klidnější práci, nepotřebují výzvy ani rychlé kariérní postupy.

Největší podíl studentů by rád pracoval v mezinárodní organizaci. Skoro pětina chce pokračovat ve studiu. Do práce pro stát nebo start-up se naopak nehrnou. Respondenti vybírali i konkrétní firmy, pro něž by zvažovali pracovat. Na vrchních příčkách napříč obory se objevily společnosti Google, Škoda Auto nebo ČEZ.

Autorem průzkumu je švédská společnost Universum. Zapojilo se do něj 1,3 milionu studujících z celého světa. V Česku se průzkumu během předchozího období zúčastnilo přes 13 tisíc studentů z 67 univerzit.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Společnost

Budoucí univerzitní studenty zajímá osobní rozvoj i kulturní rozdíly

Inspirace

Studenti v Číně mohou navštěvovat seminář lásky

Byznys

Studenti vytvořili aplikaci, která pomáhá lidem s prezentováním

Inspirace

Olomoučtí studenti krátí pacientům dlouhé chvíle v nemocnici

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.