Už žádné nepříjemné šťourání v nose. V pražském Rudolfinu představili ve čtvrtek vědci nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomocí kloktací soustavy Gargtest. Díky ní se bude moci každý zájemce testovat v pohodlí svého domova.
No novém způsobu testování se podíleli například odborníci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM) či pracovníci z Nadace pro výzkum rakoviny ČR. Společnou motivací nebylo pouze zrychlení a zpříjemnění odběrů na odběrových místech, ale současně i snaha vyvinout test tak, aby zohlednil potřeby jedné z nejrizikovějších skupin obyvatel – onkologických pacientů. Právě ti trpí při léčbě problémy se sliznicí a opakovaně dráždivé odběry jsou pro ně nepříjemné.
Čekání na novou variantu testování by přitom nemuselo trvat dlouho. Nyní je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. „V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne,“ uvedl ředitel ÚMTM Marián Hajdúch.
Proces odběru spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, vykloktá si s ní dutinu ústní a hltan po dobu 20 až 30 sekund a tento obsah pak vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Zkumavku dotyčný uzavře a zabalí dle návodu. Tento postup učiní buď na odběrovém místě, nebo doma, odkud poté vzorek doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo třeba ke svému lékaři.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…