Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti v mezinárodní soutěži překonali i týmy ze Stanfordu či Cambridge

Čeští studenti zvítězili nad mezinárodní konkurencí. Zdroj: zcu.cz

S úspěchem odjížděli čeští mladí výzkumníci ze soutěže v bostonském Massachusettském technologickém institutu. V klání univerzitních týmů získala skupina složená ze studentů z Prahy a Plzně osm medailí.

Český tým uspěl v soutěži týkající se inženýrských metod v syntetické biologii s nástrojem, který slouží pro diagnostiku dynamiky rakovinných buněk. Měl by lékařům pomoct odhalit rakovinu už v jejím počátku.

„Úspěch našich výzkumníků je o to větší, že se jedná o nejmladší tým tohoto výzkumného centra,“ řekl Eduard Janeček, vědecký ředitel plzeňského výzkumného centra, které do soutěže vyslalo část účastníků. Soutěžní tým byl meziuniverzitní, skládal se ze studentů do 24 let z pražské Karlovy univerzity a plzeňské Západočeské univerzity.

Tým uspěl v konkurenci více než 2700 účastníků tvořících 259 vědeckých týmů. Medaile získal za nominaci do finále, nejlepší software v oboru medicíny nebo za nejlepší prezentaci. Do finále spolu s ním postoupili studenti z USA a Německa. V počtu medailí překonala naše meziuniverzitní sestava týmy z vysokých škol v Oxfordu, Stanfordu či Cambridge.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.