S úspěchem odjížděli čeští mladí výzkumníci ze soutěže v bostonském Massachusettském technologickém institutu. V klání univerzitních týmů získala skupina složená ze studentů z Prahy a Plzně osm medailí.
Český tým uspěl v soutěži týkající se inženýrských metod v syntetické biologii s nástrojem, který slouží pro diagnostiku dynamiky rakovinných buněk. Měl by lékařům pomoct odhalit rakovinu už v jejím počátku.
„Úspěch našich výzkumníků je o to větší, že se jedná o nejmladší tým tohoto výzkumného centra,“ řekl Eduard Janeček, vědecký ředitel plzeňského výzkumného centra, které do soutěže vyslalo část účastníků. Soutěžní tým byl meziuniverzitní, skládal se ze studentů do 24 let z pražské Karlovy univerzity a plzeňské Západočeské univerzity.
Tým uspěl v konkurenci více než 2700 účastníků tvořících 259 vědeckých týmů. Medaile získal za nominaci do finále, nejlepší software v oboru medicíny nebo za nejlepší prezentaci. Do finále spolu s ním postoupili studenti z USA a Německa. V počtu medailí překonala naše meziuniverzitní sestava týmy z vysokých škol v Oxfordu, Stanfordu či Cambridge.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…