Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti v mezinárodní soutěži překonali i týmy ze Stanfordu či Cambridge

Čeští studenti zvítězili nad mezinárodní konkurencí. Zdroj: zcu.cz

S úspěchem odjížděli čeští mladí výzkumníci ze soutěže v bostonském Massachusettském technologickém institutu. V klání univerzitních týmů získala skupina složená ze studentů z Prahy a Plzně osm medailí.

Český tým uspěl v soutěži týkající se inženýrských metod v syntetické biologii s nástrojem, který slouží pro diagnostiku dynamiky rakovinných buněk. Měl by lékařům pomoct odhalit rakovinu už v jejím počátku.

„Úspěch našich výzkumníků je o to větší, že se jedná o nejmladší tým tohoto výzkumného centra,“ řekl Eduard Janeček, vědecký ředitel plzeňského výzkumného centra, které do soutěže vyslalo část účastníků. Soutěžní tým byl meziuniverzitní, skládal se ze studentů do 24 let z pražské Karlovy univerzity a plzeňské Západočeské univerzity.

Tým uspěl v konkurenci více než 2700 účastníků tvořících 259 vědeckých týmů. Medaile získal za nominaci do finále, nejlepší software v oboru medicíny nebo za nejlepší prezentaci. Do finále spolu s ním postoupili studenti z USA a Německa. V počtu medailí překonala naše meziuniverzitní sestava týmy z vysokých škol v Oxfordu, Stanfordu či Cambridge.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…