Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti si ze světového finále soutěže Intel ISEF přivezli bronz

Ve světovém finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF se letos podařilo uspět dvěma českým středoškolákům – oba ve své kategorii získali bronzové medaile. Úspěšná byla také středoškolská studentka, jejíž projekt se zaměřoval na chování cholesterolu. Umístila se na čtvrtém místě.

Rovnou pěti českým studentům různých středních škol se podařilo dostat do světového finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF, které se konalo v americkém Pittsburghu. Třem z nich se přitom podařilo uspět v konkurenci téměř 1700 středoškoláků z více než sedmdesáti zemí. Ondřej Hubálek ze soukromého gymnázia v Letohradu, oceněný bronzovou medailí, zaujal svojí metodou čištění pitné vody od těžkých kovů. „Zkoumal jsem, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné,“ vysvětlil Hubálek.

Martin Ptáček z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně, jemuž se podařilo získat také bronzovou medaili, měl úspěch s testováním elektronických stabilizačních systémů pro auta. „Stabilizační systémy jsou nejvíce potřeba ve chvílích, kdy řidič prudce sešlápne pedál plynu či brzdy nebo strhne řízení. Tehdy se musí vozidlo udržet na nejtenčí hranici mezi bezpečným stavem a neřízeným smykem,“ přiblížil nadaný středoškolák.

Oba studenti, respektive jejich školy, dostanou odměnu ve výši tisíc amerických dolarů (přibližně 24 000 korun).

Ve své kategorii se podařilo prosadit také Michaele Kajšové ze Zlína, jejíž projekt zkoumal chování cholesterolu v buněčných membránách. Obsadila čtvrté místo.

Do soutěže Intel ISEF se zástupci České republiky zapojují od roku 1999, přičemž již dvakrát se českým studentům podařilo získat první místo v některé z daných kategorií.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…