Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti si ze světového finále soutěže Intel ISEF přivezli bronz

Ve světovém finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF se letos podařilo uspět dvěma českým středoškolákům – oba ve své kategorii získali bronzové medaile. Úspěšná byla také středoškolská studentka, jejíž projekt se zaměřoval na chování cholesterolu. Umístila se na čtvrtém místě.

Rovnou pěti českým studentům různých středních škol se podařilo dostat do světového finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF, které se konalo v americkém Pittsburghu. Třem z nich se přitom podařilo uspět v konkurenci téměř 1700 středoškoláků z více než sedmdesáti zemí. Ondřej Hubálek ze soukromého gymnázia v Letohradu, oceněný bronzovou medailí, zaujal svojí metodou čištění pitné vody od těžkých kovů. „Zkoumal jsem, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné,“ vysvětlil Hubálek.

Martin Ptáček z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně, jemuž se podařilo získat také bronzovou medaili, měl úspěch s testováním elektronických stabilizačních systémů pro auta. „Stabilizační systémy jsou nejvíce potřeba ve chvílích, kdy řidič prudce sešlápne pedál plynu či brzdy nebo strhne řízení. Tehdy se musí vozidlo udržet na nejtenčí hranici mezi bezpečným stavem a neřízeným smykem,“ přiblížil nadaný středoškolák.

Oba studenti, respektive jejich školy, dostanou odměnu ve výši tisíc amerických dolarů (přibližně 24 000 korun).

Ve své kategorii se podařilo prosadit také Michaele Kajšové ze Zlína, jejíž projekt zkoumal chování cholesterolu v buněčných membránách. Obsadila čtvrté místo.

Do soutěže Intel ISEF se zástupci České republiky zapojují od roku 1999, přičemž již dvakrát se českým studentům podařilo získat první místo v některé z daných kategorií.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…