Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti si ze světového finále soutěže Intel ISEF přivezli bronz

Ve světovém finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF se letos podařilo uspět dvěma českým středoškolákům – oba ve své kategorii získali bronzové medaile. Úspěšná byla také středoškolská studentka, jejíž projekt se zaměřoval na chování cholesterolu. Umístila se na čtvrtém místě.

Rovnou pěti českým studentům různých středních škol se podařilo dostat do světového finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF, které se konalo v americkém Pittsburghu. Třem z nich se přitom podařilo uspět v konkurenci téměř 1700 středoškoláků z více než sedmdesáti zemí. Ondřej Hubálek ze soukromého gymnázia v Letohradu, oceněný bronzovou medailí, zaujal svojí metodou čištění pitné vody od těžkých kovů. „Zkoumal jsem, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné,“ vysvětlil Hubálek.

Martin Ptáček z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně, jemuž se podařilo získat také bronzovou medaili, měl úspěch s testováním elektronických stabilizačních systémů pro auta. „Stabilizační systémy jsou nejvíce potřeba ve chvílích, kdy řidič prudce sešlápne pedál plynu či brzdy nebo strhne řízení. Tehdy se musí vozidlo udržet na nejtenčí hranici mezi bezpečným stavem a neřízeným smykem,“ přiblížil nadaný středoškolák.

Oba studenti, respektive jejich školy, dostanou odměnu ve výši tisíc amerických dolarů (přibližně 24 000 korun).

Ve své kategorii se podařilo prosadit také Michaele Kajšové ze Zlína, jejíž projekt zkoumal chování cholesterolu v buněčných membránách. Obsadila čtvrté místo.

Do soutěže Intel ISEF se zástupci České republiky zapojují od roku 1999, přičemž již dvakrát se českým studentům podařilo získat první místo v některé z daných kategorií.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.