Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti si popovídají s astronauty z ISS

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na počátku března tohoto roku naváží olomoučtí studenti radiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Astronauti tak gymnazistům přiblíží prostředí, ve kterém žijí a pracují na oběžné dráze.

Projekt, který před lety vytvořila americká agentura NASA, si klade za cíl podpořit u studentů zájem o vědu, techniku a vesmír. Několikaminutové rádiové spojení, během kterého budou studenti moci pokládat astronautům různé otázky, bude tak v Česku navázáno úplně poprvé.

Studenti tří olomouckých gymnázií, tedy Slovanského gymnázia, Gymnázia Čajkovského a Gymnázia Olomouc-Hejčín, se do projektu zapojili společně s radioklubem OK2KYJ. Kvůli projektu žáci na gymnáziích absolvovali speciální hodiny zaměřené na kosmický výzkum a astronomii a dostali navíc lekci komunikace s ISS od členů radioklubu. Rádiové spojení s vesmírnou stanicí se uskuteční přibližně v polovině března, ale vzhledem ke korekcím dráhy ISS jej bohužel nelze momentálně určit na den přesně.

Možnost kontaktu s astronauty z vesmírné stanice měli nejdříve studenti ve Spojených státech, přičemž poslední dobou ji získávají i evropské školy. Nyní ji budou mít poprvé i čeští studenti. „Jak my, tak i studenti samotní jsme nadšení z možnosti přímé komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pro všechny, kteří se zajímají o kosmický výzkum a nové technologie, jde o životní zkušenost,“ podotkl Rudolf Bláha, předseda Hanáckého radioklubu OK2KYJ.

Související články

Společnost

Objasní vědci vznik života na Zemi?

Inspirace

Projekt Hydronaut aneb Astronautem pod vodní hladinou

V slideru

Podmínky panující na Venuši sondu Venus Express doslova rozpálily

Společnost

Vědci objevili planetu zatím nejvíce podobnou Zemi

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.