Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští ochránci přírody na jaře vykoupili rekordní počet pozemků v cenných lokalitách

Ilustrační foto: Pixabay

Šestadvacet pozemků o celkové rozloze téměř deseti hektarů. Českému svazu ochránců přírody se letos na jaře podařilo v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupit vůbec největší území v takto krátkém čase. Mezi nové „úlovky“ patří například lokalita Zbytka u Bohuslavic, Horky u Kounic nebo Traviska u jihomoravských Kněždub.

Cílem kampaně Místo pro přírodu je výkup pozemků s unikátně zachovalou přírodou nebo potenciálem k navrácení původních druhů. Za osmnáct let se díky finančním darům podařilo zachránit asi sto sedmdesát hektarů území. „Velký dík patří dárcům veřejné sbírky Místo pro přírodu, bez jejichž finančních darů by výkupy nebyly možné, ale i lidem z místních pozemkových spolků, na nichž převážně leží tíha vyjednávání výkupů s vlastníky,“ uvedli členové svazu.

Na jaře se podařilo vykoupit téměř deset hektarů druhově významných lokalit. Foto: Místo pro přírodu

Jedním z nedávno vykoupených pozemků je například lokalita v Dobrých horách u jihomoravských Kněždub. Zatímco dříve zde bývaly květnaté louky, vinice a sady, po skončení zemědělské činnosti místo zarostlo houštím, křovinami a lesíky. Díky výkupu se však postupně daří navrátit nejen původní ráz krajiny, ale také několik druhů hmyzu, které z naší přírody již téměř zmizely.

Rozšířit se letos povedlo také mokřadní louku Bělá. V údolí zdejšího potoka roste řada vzácných rostlin, například prstnatec májový, upolín či ostřice Davallova. Kromě toho zde žije také mnoho druhů ohrožených živočichů, mezi něž patří třeba modrásek bahenní nebo ohniváček černočerný.

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…