Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští ochránci přírody na jaře vykoupili rekordní počet pozemků v cenných lokalitách

Ilustrační foto: Pixabay

Šestadvacet pozemků o celkové rozloze téměř deseti hektarů. Českému svazu ochránců přírody se letos na jaře podařilo v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupit vůbec největší území v takto krátkém čase. Mezi nové „úlovky“ patří například lokalita Zbytka u Bohuslavic, Horky u Kounic nebo Traviska u jihomoravských Kněždub.

Cílem kampaně Místo pro přírodu je výkup pozemků s unikátně zachovalou přírodou nebo potenciálem k navrácení původních druhů. Za osmnáct let se díky finančním darům podařilo zachránit asi sto sedmdesát hektarů území. „Velký dík patří dárcům veřejné sbírky Místo pro přírodu, bez jejichž finančních darů by výkupy nebyly možné, ale i lidem z místních pozemkových spolků, na nichž převážně leží tíha vyjednávání výkupů s vlastníky,“ uvedli členové svazu.

Na jaře se podařilo vykoupit téměř deset hektarů druhově významných lokalit. Foto: Místo pro přírodu

Jedním z nedávno vykoupených pozemků je například lokalita v Dobrých horách u jihomoravských Kněždub. Zatímco dříve zde bývaly květnaté louky, vinice a sady, po skončení zemědělské činnosti místo zarostlo houštím, křovinami a lesíky. Díky výkupu se však postupně daří navrátit nejen původní ráz krajiny, ale také několik druhů hmyzu, které z naší přírody již téměř zmizely.

Rozšířit se letos povedlo také mokřadní louku Bělá. V údolí zdejšího potoka roste řada vzácných rostlin, například prstnatec májový, upolín či ostřice Davallova. Kromě toho zde žije také mnoho druhů ohrožených živočichů, mezi něž patří třeba modrásek bahenní nebo ohniváček černočerný.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…