Čeští lesníci testují účinnou látku proti kůrovcům

Zdroj fotografie: Pixabay

Lesníci by proti kůrovcům mohli v budoucnu používat nově vyvinutou látku s až stoprocentní účinností. Produkt vyvinutý v Česku se samovolně rozkládá na látky, které na rozdíl od dřívějších prostředků neškodí ozonové vrstvě.

Látka s názvem EDN se na stromy napadené kůrovcem aplikuje pomocí takzvané fumigace, tedy jako plyn. Jeho malé molekuly prostupují dřevem a hubí při tom všechna vývojová stadia škůdce. Látka testovaná na pokácených stromech navíc na dřevu nezanechává žádné stopy. Tým odborníků z České zemědělské univerzity, Výzkumného ústavu rostlinné výroby a společnosti Lučební závody Draslovka Kolín bude nyní látku testovat přímo v lesích a usilovat o získání celosvětové registrace.

S kůrovcem, který v Česku letos způsobil a ještě způsobí škody odhadované na miliardy korun, se potýkají i další evropské státy. „V žádných státech EU nemají alternativní látku, která by se pro fumigování kůrovců v lese dala efektivně použít,” uvedl člen výzkumného týmu Václav Stejskal. EDN by tak mohla být přelomovým objevem v boji s tímto škůdcem.

Zdroj: České noviny

Autor článku

Profilový obrázek