Kovářství patří k řemeslům, která mají na území Česka dlouhou tradici a mnohdy se dědí z generace na generaci. O tom, že místní kováři si stále drží vysokou laťku, svědčí jejich nedávné úspěchy na mistrovství světa v kování v italské Stii. Na stupních vítězů skončily hned dva české týmy a domů si tak přivezli zlaté a bronzové medaile.
Tématem čtyřiadvacátého ročníku klání byl verš z Božské komedie „Tu vyšli jsme a spatřili zas hvězdy“. Týmy si vytvořily návrhy plastiky, jejichž výrobu si mohly doma dvakrát nanečisto vyzkoušet, aby následně při soutěži vše stihli v tříhodinovém limitu. Nezávisle na sobě přitom obě české výpravy z Vysočiny zvolily motiv brány v kombinaci s kamenným prvkem. „Vše se děla ručně, postaru, bez použití mechanizovaného nářadí, pouze s klasickými nástroji,“ uvedli Jiří Ondráček a Luboš Jan, kteří navíc při minulém mistrovství v roce 2019 spolu se svými kolegy obsadili první místo.
Mistrovství světa kovářů se koná jednou za dva roky a letos se do něj zapojili soutěžící z pětadvaceti zemí světa. První místo obsadili se svou plastikou nazvanou Na hraně zítřka Vojtěch Havránek, Václav Trpišovský a Richard Rulf. Třetí pak skončil tým Jiřího Ondráčka, Luboše Jana, Šimona Pospíšila a Vojtěcha Kučery a jejich dílo Brána do Ráje.
Zdroj: Kraj Vysočina
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…