Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští archeologové v Egyptě dále bodují – nalezli velmi jedinečnou hrobku

Vykopávky v egyptském Abúsíru. Foto: Český egyptologický ústav FF UK

Již dříve jsme vás informovali o nálezu největšího mumifikačního depozitu, na kterém měli zásluhu archeologové z Českého egyptologického ústavu při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ti dále pokračovali s odkrýváním šachet v nalezišti v Abúsíru, až došli k neobyčejné šachtové hrobce majitele celého depozitu. V průběhu července o tom informovala sama Univerzita Karlova na svém webu.

V depozitu bylo nalezeno 370 keramických zásobníků ve velmi zachovalém stavu, jak jsme informovali v minulém článku. Při dalších jarních vykopávkách pak šli archeologové dále do obrovské šachtovité hrobky, která měří zhruba 14 × 14 metrů. V hloubce 6 metrů se dále členila na další části, které oddělovaly mosty. Uvnitř byla také menší šachta s hrobkou majitele celého depozitu Vahibre-meri-Neita. Celé uspořádání hrobky je velmi jedinečné a podobných struktur se zatím našlo velmi málo.

Archeologové v ní nalezli dvojitý sarkofég, který byl poničen lupiči – ti ho vykradli nejspíše v období pozdní Antiky. Obrovský vnější sarkofág, který měřil 3 metry, byl vytvořen z bílého vápence, vnitřní pak z bazaltu. Na jeho víku byl text z Knihy mrtvých, který má vyprovodit zesnulého na onen svět. Sarkofág také vědcům odhalil něco ze zatím nejasné minulosti majitele hrobky. Jeho nejvyšším titulem, který byl zapsán na hrobce, je „velitel cizích žoldnéřů“.

U sarkofágu byl objeven také menší prostor, který ukrýval nepoškozenou pohřební výbavu. Dvě dřevěné schránky, které obsahovaly figurky služebníků, alabastrové kanopy na uchování vnitřností, modely pohárů z alabastru a střep z bílého vápence popsaný náboženskými texty.

Hrobka ale byla bohužel prázdná, lupiči si odnesli i tělo s celou výbavou sarkofágu. Zbyl jediný nepopsaný srdeční skarab a malý amulet. Podle všech nálezů zemřel Vahibre-meri-Neita velmi náhle, protože hrobka ani depozitum nebylo dokončeno. Obecně tento nález přinesl archeologům další dílky do skládačky toho, kdo vlastně tento člověk byl a jak se pohřbívalo v Egyptě v polovině 1. tisíciletí před Kristem.

Zdroj: Český egyptologický ústav FF UK

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…