Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českým lesům se blýská na lepší časy. Studenti i lesníci letos zasadí statisíce stromů

Foto: Depositphotos

S koncem léta opět nastaly vhodné podmínky pro sázení stromů a české lesy se tak začínají plnit novými sazenicemi. Zatímco u Brna je letos na podzim díky zlepšujícímu se stavu místních lesů potřeba zasadit stromů méně než loni, na východě Prahy vznikne rovnou nový les.

Téměř 84 tisíc sazenic letos plánují vysázet pracovníci městské organizace Lesy hlavního města. Téměř polovina z nich vytvoří nově vznikající les, který se bude nacházet u přírodní památky Lítožnice mezi pražskými městskými částmi Běchovice, Dubeč a Koloděje. Sázet se letos bude také třeba v Kunratickém a Milíčovském lese nebo v Chuchelském háji, přičemž druhově se bude jednat zejména o listnaté stromy, jako jsou duby, buky, lípy, habry a javory, z jehličnanů pak jedle, borovice nebo modříny.

Ilustrační foto: Pixabay

Strom za každou přihlášku

V lesích u Horního Benešova nedaleko Bruntálu budou sázet studenti Ostravské univerzity. Na základě předsevzetí nazvaného Strom za každou přihlášku plánují ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR zasadit 5 a půl tisíce stromů. „K sázení jsme pozvali předně studenty prvních a druhých ročníků. Mohou si zasadit vlastníma rukama strom za přihlášku, kterou si na Ostravskou univerzitu podali,“ uvedla mluvčí univerzity Lucie Fremrová.

S obnovou lesů po kůrovcové kalamitě pak pomáhají také zaměstnanci a studenti brněnské Mendelovy univerzity. V lesích okolo Brna letos na podzim zasadí 150 tisíc sazenic, což je méně než v minulých letech a podle lesníků to značí stabilizaci situace po kůrovcové kalamitě. Nově se na výsadbě mohou podílet také obyvatelé obcí, na jejichž katastrech se univerzitní lesy nachází. „V rámci nabídky „Lesákem na vlastní kůži“ si mohou například rodiny s dětmi, přátelé a podobně založit svůj vlastní pestrý les, o který budou dlouhodobě pečovat,“ dodal Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Zdroj: Ekolist.cz, Mendelova univerzita, magazín Ostravské univerzity

Související články

Zaručeně zlepší den

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Na Měsíci vzniká nový archiv. Má uchovat 30 tisíc digitalizovaných uměleckých děl

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…