Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český projekt We-Straw nahrazuje plastová brčka žitnými

Zdroj fotografie: We-Straw

Jednorázová plastová brčka jsou v posledních měsících trnem v oku nejen zatvrzelých ekologů. Naštěstí zákaz klasických brček do budoucna podpořil už i Evropský parlament a alternativ přibývá. Za jednou stojí i projekt nazvaný We-Straw.

„Nápad na žito jako materiál na brčko vznikl z té nejprostší dedukce slámka – sláma. A právě žito je jediná možnost, kdy lze brčko zpracovat, aby to bylo funkční,“ vysvětluje autor myšlenky a projektu David Macháček. Žito má pro daný účel řadu výhod – stéblo je dostatečně pevné, takže se nerozmočí, neovlivňuje chuť nápoje a navíc se z něj využije pouze druhotný odpad, který by jinak přišel vniveč.

Slámky jsou hygienicky nezávadné, kompostovatelné a plast chybí nejenom v samotném produktu, ale i při jeho balení. Záměrem projektu je změnit pohled lidí na plastová brčka a nahradit je ekologickou variantou. „Dává to tak velký smysl a podporuje to tolik lidí, že jsem motivován pokusit se změnit stereotyp užívání plastových brček a porazit je na dobro,“ uvádí Macháček.

Projekt aktuálně vybírá potřebné finance v crowdfundingové kampani, kde už po několika dnech dosáhl na kýženou částku. Peníze pomůžou navýšit produkci, jejich část je navíc určena na podporu organizace Chráníme mořské želvy. „Tajně jsem si přál vybrat cílovou částku a to, že se to podařilo takhle rychle a částka stále roste, mě utvrzuje v tom, že dělám dobrou věc, která se lidem líbí. Sláma je s náma!,“ uzavírá s vtipným mottem projektu Macháček.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.