Český projekt We-Straw nahrazuje plastová brčka žitnými

Zdroj fotografie: We-Straw

Jednorázová plastová brčka jsou v posledních měsících trnem v oku nejen zatvrzelých ekologů. Naštěstí zákaz klasických brček do budoucna podpořil už i Evropský parlament a alternativ přibývá. Za jednou stojí i projekt nazvaný We-Straw.

„Nápad na žito jako materiál na brčko vznikl z té nejprostší dedukce slámka – sláma. A právě žito je jediná možnost, kdy lze brčko zpracovat, aby to bylo funkční,“ vysvětluje autor myšlenky a projektu David Macháček. Žito má pro daný účel řadu výhod – stéblo je dostatečně pevné, takže se nerozmočí, neovlivňuje chuť nápoje a navíc se z něj využije pouze druhotný odpad, který by jinak přišel vniveč.

Slámky jsou hygienicky nezávadné, kompostovatelné a plast chybí nejenom v samotném produktu, ale i při jeho balení. Záměrem projektu je změnit pohled lidí na plastová brčka a nahradit je ekologickou variantou. „Dává to tak velký smysl a podporuje to tolik lidí, že jsem motivován pokusit se změnit stereotyp užívání plastových brček a porazit je na dobro,“ uvádí Macháček.

Projekt aktuálně vybírá potřebné finance v crowdfundingové kampani, kde už po několika dnech dosáhl na kýženou částku. Peníze pomůžou navýšit produkci, jejich část je navíc určena na podporu organizace Chráníme mořské želvy. „Tajně jsem si přál vybrat cílovou částku a to, že se to podařilo takhle rychle a částka stále roste, mě utvrzuje v tom, že dělám dobrou věc, která se lidem líbí. Sláma je s náma!,“ uzavírá s vtipným mottem projektu Macháček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Konec jednorázových obalů na jídlo z restaurací. Český projekt přináší skvělou alternativu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.