Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český nápad bezobalového nakupování uspěl v mezinárodní soutěži

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: miwa.eu

Bezobalové obchody si získávají oblibu v různých koutech naší republiky – a pro planetu je to jedině dobře. Co ale jít na nakupování bez obalu ještě jinak a zkusit ho aplikovat i na úrovni supermarketů? S takovým nápadem přišel projekt MIWA.

Systém, který společnost navrhuje, vychází z tzv. precyklace, tedy předcházení tvorbě obalového odpadu. Založen je na opakovatelně použitelných kapslích, ve kterých zboží putuje už od výrobce či distributora. Kapsle se poté v obchodě umístí do modulárních stojanů, odkud už jsou k dispozici pro zákazníky. Ti si vybírají konkrétní množství i způsob zabalení, a to prostřednictvím displejů nebo mobilní aplikace.

Díky absenci obalu a využívání vratných a opakovaně plnitelných kapslí ušetří peníze nejen nakupující, ale i výrobce. Systém je jednoduše výhodný pro všechny strany. Za svůj nápad byli jeho autoři oceněni mezinárodní cenou v rámci New Economy Plastics Innovation Prize.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…