Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český nápad bezobalového nakupování uspěl v mezinárodní soutěži

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: miwa.eu

Bezobalové obchody si získávají oblibu v různých koutech naší republiky – a pro planetu je to jedině dobře. Co ale jít na nakupování bez obalu ještě jinak a zkusit ho aplikovat i na úrovni supermarketů? S takovým nápadem přišel projekt MIWA.

Systém, který společnost navrhuje, vychází z tzv. precyklace, tedy předcházení tvorbě obalového odpadu. Založen je na opakovatelně použitelných kapslích, ve kterých zboží putuje už od výrobce či distributora. Kapsle se poté v obchodě umístí do modulárních stojanů, odkud už jsou k dispozici pro zákazníky. Ti si vybírají konkrétní množství i způsob zabalení, a to prostřednictvím displejů nebo mobilní aplikace.

Díky absenci obalu a využívání vratných a opakovaně plnitelných kapslí ušetří peníze nejen nakupující, ale i výrobce. Systém je jednoduše výhodný pro všechny strany. Za svůj nápad byli jeho autoři oceněni mezinárodní cenou v rámci New Economy Plastics Innovation Prize.

Související články

Byznys

Řetězce testují náhradu za mikrotenové sáčky na pečivo a ovoce

Byznys

Soutěž vyhlásila nejlepší ekologické projekty v Česku

Inspirace

Olomouc je na špici v nakládání s odpady

Byznys

Adidas bude od roku 2024 používat jen recyklované plasty

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.