Brněnský rodák Jakub Hrůša zvítězil v kategorii Symfonická hudba a obdržel tak cenu International Classical Music Award (ICMA). Pod jeho taktovkou zazněly skladby Gustava Mahlera (Blumine), Antona Brucknera (Preludium c moll) a Hanse Rotty (Symfonie č. 1 E dur). Vítězné nahrávky pořídil s Bamberskými symfoniky.
Letošní ocenění je již druhým, které Hrůša obdržel. V minulém roce uspěl s týmž orchestrem s nahrávkou Brucknerovy 4. symfonie Es dur. „Loni Maestro Hrůša dirigoval na ICMA Gala koncertu v Lucembursku a ohromil publikum provedením Dvořákova Karnevalu. V roce 2021 byl finalistou ICMA se svou vynikající nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. To vše ukazuje, jaký je skvělý a opravdu charismatický dirigent,“ říká prezident ICMA a šéfredaktor odborného hudebního magazínu Pizzicato Remy Franck. Hrůša je šéfdirigentem Bamberských syfoniků už od roku 2016 a za dva roky má nastoupit do londýnské Královské opery (The Royal Opera House) v Cover Garden jako hudební ředitel.
Ceny ICMA jsou udělovány od roku 2011, a to v šestnácti kategoriích. Kromě symfonické hudby se zde objevuje také například komorní a sólová hudba nebo operní či sborová hudba. V kategorii Historické nahrávky byla letos oceněna nahrávka Haydnovy Symfonie č. 99, Čajkovského Symfonie č. 4 a Klavírní koncert op. 42 od Schönberga, kdy těleso New Philharmonia Orchestra vedl jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů Rafael Kubelík. Nahrávku pořídil v pražské Lucerně jen několik dní po vpádu sovětských vojsk do Československa.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…