Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Jakub Hrůša. Foto: Ian Ehm

Brněnský rodák Jakub Hrůša zvítězil v kategorii Symfonická hudba a obdržel tak cenu International Classical Music Award (ICMA). Pod jeho taktovkou zazněly skladby Gustava Mahlera (Blumine), Antona Brucknera (Preludium c moll) a Hanse Rotty (Symfonie č. 1 E dur). Vítězné nahrávky pořídil s Bamberskými symfoniky.

Letošní ocenění je již druhým, které Hrůša obdržel. V minulém roce uspěl s týmž orchestrem s nahrávkou Brucknerovy 4. symfonie Es dur. „Loni Maestro Hrůša dirigoval na ICMA Gala koncertu v Lucembursku a ohromil publikum provedením Dvořákova Karnevalu. V roce 2021 byl finalistou ICMA se svou vynikající nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. To vše ukazuje, jaký je skvělý a opravdu charismatický dirigent,“ říká prezident ICMA a šéfredaktor odborného hudebního magazínu Pizzicato Remy Franck. Hrůša je šéfdirigentem Bamberských syfoniků už od roku 2016 a za dva roky má nastoupit do londýnské Královské opery (The Royal Opera House) v Cover Garden jako hudební ředitel.

Ceny ICMA jsou udělovány od roku 2011, a to v šestnácti kategoriích. Kromě symfonické hudby se zde objevuje také například komorní a sólová hudba nebo operní či sborová hudba. V kategorii Historické nahrávky byla letos oceněna nahrávka Haydnovy Symfonie č. 99, Čajkovského Symfonie č. 4 a Klavírní koncert op. 42 od Schönberga, kdy těleso New Philharmonia Orchestra vedl jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů Rafael Kubelík. Nahrávku pořídil v pražské Lucerně jen několik dní po vpádu sovětských vojsk do Československa.

Zdroje: ČT24, ČTK, ICMA

Související články

Zaručeně zlepší den

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…