Průlom ve zkoumání účinnosti látek při léčbě organismu. Český chemik Tomáš Slanina ve spolupráci s vědci z Goetheho univerzity zjistil, jak díky světlu aktivovat a vypínat funkci účinných molekul. V těle pacienta by tak mohlo docházet k cílenému spouštění procesu léčby. Pokud se poznatky osvědčí, otevře se cesta k nové podobě léčení.
Nová zjištění bude možné aplikovat při léčbě široké škály nemocí. „Jsou známy studie o významu mikroRNA molekul při angiogenezi i při proliferaci buněk, čili v rámci výzkumu rakoviny. My nyní využíváme biologický model myší s infarktem, u nichž se snažíme za pomoci těchto molekul zvýšit regeneraci tkáně po infarktu,“ říká Tomáš Slanina o svém výzkumu a jeho testování.
Objev otevírá cestu k regulování signálních cest a funkcí v organismu. Tělo tak může být donuceno udělat něco, pro co v danou chvíli nemá předpoklady. Terapie by proto stála na jiném mechanismu účinku, než je zatím u běžně používaných léčiv. Při využití nových poznatků by bylo možné vyladit koncentraci určitých proteinů a dostat je přímo na místo určení. Léčba se tím zefektivní.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…