Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko-slovenský tým vytvořil interaktivní laboratoř urbanismu

Interaktivní laboratoř urbanismu dokáže dopředu určit, jakým způsobem nový projekt ovlivní celkový ráz dané části obce. Zdroj: 3dsense

Slovenští architekti Nikola Winková a Igor Hianik společně s českými programátory přišli v nedávné době s nápadem interaktivní laboratoře urbanismu (ILU). Vytvořili tak pomůcku, která se uplatní při výuce architektury a urbanismu na univerzitách či napomůže v rozhodovacích procesech o nové městské zástavbě na magistrátech a radnicích českých a slovenských měst.

Za celým projektem stojí kromě slovenských architektů z organizace IN ARCHITEKTI i čeští programátoři z 3dsense, kteří k projektu vytvořili software. Architekti díky svému projektu mohou přenést jakýkoliv architektonický návrh městské zástavby do virtuální reality a pracovat tak s fyzickým modelem i jeho obrazem zároveň.

Podle autorů projektu by laboratoř mohla pomoci ve zlepšení komunikace mezi architekty a jejich klienty a mohla by být užitečná i při výuce architektury na vysokých školách. „Při tvorbě této inovativní myšlenky jsme vycházeli z předpokladu, že je potřeba povzbudit kreativitu a kompoziční myšlení studentů architektury, ale i architektů samotných. To není možné bez fyzického kontaktu s reálným modelem,“ vysvětlil pro Ihned.cz architekt Igor Hianik.

zdroj - 3dsense1Laboratoř má navíc i potenciál stát se cenným nástrojem při územním plánování nejen v českých městech. „Plánování městské zástavby je dnes velkým tématem nejen v Praze a Bratislavě, ale také v dalších městech. Velmi často jsme svědky případů, kde jsou nejrůznější developerské projekty podrobovány kritice právě z důvodu jejich budoucího dopadu na okolí.

Interaktivní laboratoř urbanismu dokáže dopředu určit, jakým způsobem nový projekt ovlivní celkový ráz dané části obce. Může se tak stát neocenitelnou pomůckou při rozhodovacích procesech na úřadech zodpovědných za územní plánování, doplnil pro Ihned.cz Jan Hrdlička ze skupiny 3dsense.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Společnost

Štefánikova ulice v Brně se promění v městský bulvár

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.