Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Štefánikova ulice v Brně se promění v městský bulvár

Záměrem studie je návrh nové podoby ulice tak, aby se stala kultivovaným veřejným prostorem převážně pro pěší, a přitom respektovala dopravní obsluhu této ulice. Zdroj: platforma Architekti

Jedna z dalších ulic v centru města, ve které vedení Brna chystá v příštích letech rekonstrukci, je ulice Štefánikova. Vedení chce skloubit dohromady jak prostor pro pěší a cyklisty, tak i pro řidiče automobilů či motocyklů. Podle aktuálního návrhu architektů by měl ze Štefánikovy ulice vzniknout městský bulvár, ve kterém nebude chybět stromová alej, zelený tramvajový pás či parkování pro auta.

„Současná podoba a šířka Štefánikovy ulice nabízí ideální příležitost k celkové kultivaci veřejného prostoru tak, aby ulice mohla ožít a sloužit jako městský bulvár. Ulice totiž poskytuje dostatečný prostor, aby se zde cítili komfortně jak pěší a cyklisté, tak cestující městskou hromadnou dopravou i řidiči automobilů, obyvatelé ulice a vlastníci tamních nemovitostí,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.

V současnosti je ulice vhodná spíše pro řidiče automobilů a navíc zde často dochází k překračování povolené rychlosti v obci. Když se k tomu přidá hluk tramvají, je ulice nepříjemně hlučná a spíše než městský bulvár připomíná výpadovku z centra města.

Problémem je také parkování – více než třetina řidičů zde parkuje v rozporu s dopravními předpisy. Parkovací místa navíc zasahují do chodníků a narušují prostor pro pěší. V neposlední řadě jsou častým problémem kontejnery, jež bývají často přeplněné a způsobují tím nepořádek na ulici.

Záměrem studie je návrh nové podoby ulice tak, aby se stala kultivovaným veřejným prostorem převážně pro pěší, a přitom respektovala dopravní obsluhu této ulice. Architekti ve studii plánují výsadbu nových stromů a místo volně umístěných popelnic a kontejnerů nabízí umístit podzemní kontejnery. Cílem je mimo jiné i vytvořit parkovací místa tak, aby méně zasahovala do chodníků.

Související články

Z domova

Česko-slovenský tým vytvořil interaktivní laboratoř urbanismu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.