Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Štefánikova ulice v Brně se promění v městský bulvár

Záměrem studie je návrh nové podoby ulice tak, aby se stala kultivovaným veřejným prostorem převážně pro pěší, a přitom respektovala dopravní obsluhu této ulice. Zdroj: platforma Architekti

Jedna z dalších ulic v centru města, ve které vedení Brna chystá v příštích letech rekonstrukci, je ulice Štefánikova. Vedení chce skloubit dohromady jak prostor pro pěší a cyklisty, tak i pro řidiče automobilů či motocyklů. Podle aktuálního návrhu architektů by měl ze Štefánikovy ulice vzniknout městský bulvár, ve kterém nebude chybět stromová alej, zelený tramvajový pás či parkování pro auta.

„Současná podoba a šířka Štefánikovy ulice nabízí ideální příležitost k celkové kultivaci veřejného prostoru tak, aby ulice mohla ožít a sloužit jako městský bulvár. Ulice totiž poskytuje dostatečný prostor, aby se zde cítili komfortně jak pěší a cyklisté, tak cestující městskou hromadnou dopravou i řidiči automobilů, obyvatelé ulice a vlastníci tamních nemovitostí,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.

V současnosti je ulice vhodná spíše pro řidiče automobilů a navíc zde často dochází k překračování povolené rychlosti v obci. Když se k tomu přidá hluk tramvají, je ulice nepříjemně hlučná a spíše než městský bulvár připomíná výpadovku z centra města.

Problémem je také parkování – více než třetina řidičů zde parkuje v rozporu s dopravními předpisy. Parkovací místa navíc zasahují do chodníků a narušují prostor pro pěší. V neposlední řadě jsou častým problémem kontejnery, jež bývají často přeplněné a způsobují tím nepořádek na ulici.

Záměrem studie je návrh nové podoby ulice tak, aby se stala kultivovaným veřejným prostorem převážně pro pěší, a přitom respektovala dopravní obsluhu této ulice. Architekti ve studii plánují výsadbu nových stromů a místo volně umístěných popelnic a kontejnerů nabízí umístit podzemní kontejnery. Cílem je mimo jiné i vytvořit parkovací místa tak, aby méně zasahovala do chodníků.

Související články

Z domova

Česko-slovenský tým vytvořil interaktivní laboratoř urbanismu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.