Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko je chmelová velmoc. Úroda bude větší než loni.

3 minuty radosti

Chmelaři z české republiky se v minulých dnech sešli ve Stekníku u Žatce na účelovém hospodářství Chmelařského institutu a potvrdili, že úroda chmele bude větší než loni. Právě žatecká oblast je přitom největší chmelařskou oblastí u nás.

Samotná úroda chmele by měla dosáhnout hodnoty 5 500 tun, což je více než 170tunový nárůst oproti loňskému roku. „Letošní úroda bude, pokud jde o výnosy, stejně, jako ta loňská, srovnatelná s dlouhodobým průměrem,“ uvedl Kovařík, přičemž výnos na jeden hektar by měl být na hodnotě kolem 1,23 tuny.

Je to tedy obrovský nárůst oproti letům předchozím, když v roce 2012 na hektaru půdy zemědělci vypěstovali pouhých 0,99 tuny. Příčinou chudé úrody tehdy bylo počasí. V zimě chmelnice vymrzly a ani v létě se jim nevedlo dobře. Loni zase velké škody napáchaly povodně, celková škoda se vyšplhala až na 90 milionů korun.

Zájem o český chmel ve světě nadále roste. „Oproti stavu před dvěma či třemi lety, kdy byl přetlak na světovém trhu a pivovary spekulovaly s cenou, se poptávka zvyšuje. Mírně vzrostla i cena chmele, ale pořád jsme pod úrovní 90. let,“ sdělil Kovařík.

Nově bylo vysázeno přibližně 406 hektarů chmelnic, a tak jejich výměra poprvé za posledních 10 let opět vzrostla.

Podle Kovaříka je cílem dostat se na hranici 5 tisíc hektarů chmelnic, čemuž se nyní vše podřizuje. Výsadbu nového chmele je však nutné udržet po další dva až tři roky.

Celých 80 procent produkce chmele se z Česka vyváží. Nejvíce do Japonska, kam míří až čtvrtina českého chmele, dále do Německa a Číny. Přibližně 570 tun pak loni poslali pěstitelé do Ruska. Situace by letos měla být podobná, protože chmel nebyl ruskou vládou zařazen mezi produkty, které zakázala do země dovážet ze zemí, jež vůči Rusku vyhlásily ekonomické sankce.

V Americe naopak stoupá zájem o aromatické chmele, například jemně aromatický žatecký poloraný červeňák. „Velice perspektivní odrůdou je nově vyšlechtěný kazbek patřící mezi chmele se zvláštní vůní,“ řekl Kovařík.

Samotná Česká republika patří k největším pěstitelům chmele na světě a v kategorii aromatického chmele jí podle údajů Svazu pěstitelů chmele ČR patří dokonce první místo.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/uroda-chmele-bude-vetsi-0vj-/usti-zpravy.aspx?c=A140808_130559_usti-zpravy_hrk

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…