Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko je chmelová velmoc. Úroda bude větší než loni.

3 minuty radosti

Chmelaři z české republiky se v minulých dnech sešli ve Stekníku u Žatce na účelovém hospodářství Chmelařského institutu a potvrdili, že úroda chmele bude větší než loni. Právě žatecká oblast je přitom největší chmelařskou oblastí u nás.

Samotná úroda chmele by měla dosáhnout hodnoty 5 500 tun, což je více než 170tunový nárůst oproti loňskému roku. „Letošní úroda bude, pokud jde o výnosy, stejně, jako ta loňská, srovnatelná s dlouhodobým průměrem,“ uvedl Kovařík, přičemž výnos na jeden hektar by měl být na hodnotě kolem 1,23 tuny.

Je to tedy obrovský nárůst oproti letům předchozím, když v roce 2012 na hektaru půdy zemědělci vypěstovali pouhých 0,99 tuny. Příčinou chudé úrody tehdy bylo počasí. V zimě chmelnice vymrzly a ani v létě se jim nevedlo dobře. Loni zase velké škody napáchaly povodně, celková škoda se vyšplhala až na 90 milionů korun.

Zájem o český chmel ve světě nadále roste. „Oproti stavu před dvěma či třemi lety, kdy byl přetlak na světovém trhu a pivovary spekulovaly s cenou, se poptávka zvyšuje. Mírně vzrostla i cena chmele, ale pořád jsme pod úrovní 90. let,“ sdělil Kovařík.

Nově bylo vysázeno přibližně 406 hektarů chmelnic, a tak jejich výměra poprvé za posledních 10 let opět vzrostla.

Podle Kovaříka je cílem dostat se na hranici 5 tisíc hektarů chmelnic, čemuž se nyní vše podřizuje. Výsadbu nového chmele je však nutné udržet po další dva až tři roky.

Celých 80 procent produkce chmele se z Česka vyváží. Nejvíce do Japonska, kam míří až čtvrtina českého chmele, dále do Německa a Číny. Přibližně 570 tun pak loni poslali pěstitelé do Ruska. Situace by letos měla být podobná, protože chmel nebyl ruskou vládou zařazen mezi produkty, které zakázala do země dovážet ze zemí, jež vůči Rusku vyhlásily ekonomické sankce.

V Americe naopak stoupá zájem o aromatické chmele, například jemně aromatický žatecký poloraný červeňák. „Velice perspektivní odrůdou je nově vyšlechtěný kazbek patřící mezi chmele se zvláštní vůní,“ řekl Kovařík.

Samotná Česká republika patří k největším pěstitelům chmele na světě a v kategorii aromatického chmele jí podle údajů Svazu pěstitelů chmele ČR patří dokonce první místo.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/uroda-chmele-bude-vetsi-0vj-/usti-zpravy.aspx?c=A140808_130559_usti-zpravy_hrk

Související články

Z domova

Deště zachránily úrodu jihomoravských zemědělců

Byznys

Zemědělci si nad výnosy letošních žní mohou mnout ruce

Z domova

Webový portál Intersucho radí zemědělcům, kdy zavlažovat

Ze světa

Zemědělci v rozvojových zemích si díky ukončení programu WTO polepší

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.