Česko je chmelová velmoc. Úroda bude větší než loni.

3 minuty radosti

Chmelaři z české republiky se v minulých dnech sešli ve Stekníku u Žatce na účelovém hospodářství Chmelařského institutu a potvrdili, že úroda chmele bude větší než loni. Právě žatecká oblast je přitom největší chmelařskou oblastí u nás.

Samotná úroda chmele by měla dosáhnout hodnoty 5 500 tun, což je více než 170tunový nárůst oproti loňskému roku. „Letošní úroda bude, pokud jde o výnosy, stejně, jako ta loňská, srovnatelná s dlouhodobým průměrem,“ uvedl Kovařík, přičemž výnos na jeden hektar by měl být na hodnotě kolem 1,23 tuny.

Je to tedy obrovský nárůst oproti letům předchozím, když v roce 2012 na hektaru půdy zemědělci vypěstovali pouhých 0,99 tuny. Příčinou chudé úrody tehdy bylo počasí. V zimě chmelnice vymrzly a ani v létě se jim nevedlo dobře. Loni zase velké škody napáchaly povodně, celková škoda se vyšplhala až na 90 milionů korun.

Zájem o český chmel ve světě nadále roste. „Oproti stavu před dvěma či třemi lety, kdy byl přetlak na světovém trhu a pivovary spekulovaly s cenou, se poptávka zvyšuje. Mírně vzrostla i cena chmele, ale pořád jsme pod úrovní 90. let,“ sdělil Kovařík.

Nově bylo vysázeno přibližně 406 hektarů chmelnic, a tak jejich výměra poprvé za posledních 10 let opět vzrostla.

Podle Kovaříka je cílem dostat se na hranici 5 tisíc hektarů chmelnic, čemuž se nyní vše podřizuje. Výsadbu nového chmele je však nutné udržet po další dva až tři roky.

Celých 80 procent produkce chmele se z Česka vyváží. Nejvíce do Japonska, kam míří až čtvrtina českého chmele, dále do Německa a Číny. Přibližně 570 tun pak loni poslali pěstitelé do Ruska. Situace by letos měla být podobná, protože chmel nebyl ruskou vládou zařazen mezi produkty, které zakázala do země dovážet ze zemí, jež vůči Rusku vyhlásily ekonomické sankce.

V Americe naopak stoupá zájem o aromatické chmele, například jemně aromatický žatecký poloraný červeňák. „Velice perspektivní odrůdou je nově vyšlechtěný kazbek patřící mezi chmele se zvláštní vůní,“ řekl Kovařík.

Samotná Česká republika patří k největším pěstitelům chmele na světě a v kategorii aromatického chmele jí podle údajů Svazu pěstitelů chmele ČR patří dokonce první místo.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/uroda-chmele-bude-vetsi-0vj-/usti-zpravy.aspx?c=A140808_130559_usti-zpravy_hrk

Související články

Inspirace

Zlato v Koreji získal i Český dům, nadchl redaktory z Bostonu

Inspirace

Pesticidů v českém zemědělství postupně ubývá

Byznys

Gambrinus končí s prodejem piva v PET lahvích

Byznys

Praha má podle CNN jedny z nejlepších vánočních trhů na světě

Zaručeně zlepší den

Plzeňská firma vyvinula masku proti virům. Chce vyrábět až pět tisíc kusů denně

V České republice už fungují první rouškomaty

Studánková mapa pomáhá zaznamenat vodní prameny v Česku

Praha poskytne 430 hektarů svých polí pro ekologické zemědělství

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec