Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká tvorba uspěla na prestižních designových Oscarech

Zdroj fotografií: VRgineers, Invent Medical

Filmové Oscary se českým tvůrcům už dlouhá léta vyhýbají, pro ty designové to však neplatí. Prestižní ocenění Red Dot Awards totiž i letos zařadilo české zástupce mezi úspěšné v kategorii produktového designu.

Na seznam letošních oceněných se zařadila firma VRgineers a její brýle na virtuální realitu. „Naše souprava přináší skutečně křišťálově jasný pohled a výzvou pro nás bylo převést to, co vidíte uvnitř, i navenek. Snažili jsme se proto vytvořit design zaměřený na maximální jednoduchost s křišťálovým motivem,“ popsal spoluzakladatel firmy Marek Polčák. Hlavním motivem se pak stal trojúhelník, který je jádrem počítačové grafiky i virtuální reality a autorské Stedina Design Studio ho zároveň vnímá jako prvek krystalu.

Uspěla i společnost Invent Medical. Ta využívá 3D tisku a dalších moderních technologií k výrobě ortotických a protetických pomůcek. „Cílem našich zařízení není jen účinně léčit pacienty, ale také odstraňovat předsudky, že zdravotnické prostředky jsou nepohodlné a jejich používání je nezbytným zlem,“ uvedl hlavní designér firmy Aleš Grygar. Letos uspěli s obličejovou maskou pro profesionální sportovce i dětskou kotníkovou ortézou, z loňska už přitom mají ocenění za ortopedické vložky do bot a lebeční ortézu pro novorozence – ta získala dokonce cenu nejvyšší.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…