Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká tvorba uspěla na prestižních designových Oscarech

Zdroj fotografií: VRgineers, Invent Medical

Filmové Oscary se českým tvůrcům už dlouhá léta vyhýbají, pro ty designové to však neplatí. Prestižní ocenění Red Dot Awards totiž i letos zařadilo české zástupce mezi úspěšné v kategorii produktového designu.

Na seznam letošních oceněných se zařadila firma VRgineers a její brýle na virtuální realitu. „Naše souprava přináší skutečně křišťálově jasný pohled a výzvou pro nás bylo převést to, co vidíte uvnitř, i navenek. Snažili jsme se proto vytvořit design zaměřený na maximální jednoduchost s křišťálovým motivem,“ popsal spoluzakladatel firmy Marek Polčák. Hlavním motivem se pak stal trojúhelník, který je jádrem počítačové grafiky i virtuální reality a autorské Stedina Design Studio ho zároveň vnímá jako prvek krystalu.

Uspěla i společnost Invent Medical. Ta využívá 3D tisku a dalších moderních technologií k výrobě ortotických a protetických pomůcek. „Cílem našich zařízení není jen účinně léčit pacienty, ale také odstraňovat předsudky, že zdravotnické prostředky jsou nepohodlné a jejich používání je nezbytným zlem,“ uvedl hlavní designér firmy Aleš Grygar. Letos uspěli s obličejovou maskou pro profesionální sportovce i dětskou kotníkovou ortézou, z loňska už přitom mají ocenění za ortopedické vložky do bot a lebeční ortézu pro novorozence – ta získala dokonce cenu nejvyšší.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.