Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Ilustrační fotografie. Zdroj fotografie: Canva.com

Češi zase jednou zabodovali. Vynalezli unikátní metodu zpracování odpadů, která může významně přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí. Zařízení ERVO, které nedávno představila společnost LOGeco, dokáže zpracovat jakýkoliv odpad, takže odpadá nutnost třídění. Navíc nevypouští do ovzduší žádné škodliviny.

Tým vědců tuto technologii vyvíjel osm let a nechal si ji patentovat. Jejich vynález přitom funguje na jednoduchém principu: k odpadu se přimíchají látky, které ho rozloží doslova na prvočinitele – na základní suroviny, které pak jde využít mnoha způsoby v další průmyslové výrobě. Tekutá část slouží v chemickém průmyslu například k výrobě polyetylenu a dalších plastů, pevný zbytek zase lze zpracovat při výrobě roušek, respirátorů nebo filtrů, ale i jako hnojivo či palivo.

Přístroj si poradí jak s komunálním odpadem nebo s PET lahvemi a pneumatikami, tak s toxickým a jinak nebezpečným odpadem. Počítač totiž přítomnost nebezpečných látek detekuje a změní dávkování katalyzátorů tak, aby je zlikvidovaly. Všestrannost zařízení ERVO proto může zásadně ulehčit situaci obcím, tak firmám, které dnes musí vynakládat značné prostředky na svoz, skladování a zpracování odpadu. Zájem o zařízení už projevilo několik firem u nás i v zahraničí.

Zdroj: ecolog.space, euro.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Značka dříve než auto. Nový zákon pomůže s administrativou nejen autodopravcům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…