Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi vyvíjejí automat na covidové testy. Výsledky vyhodnotí do patnácti minut

Ilustrační fotografie. Zdroj: Freepik

Ultra rychlé testovací zařízení na přítomnost viru SARS-Cov-2, které se přesností vyrovná testům PCR. To je nový robot vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR a výzkumně-vývojového pracoviště CARDAM.

Detekci koronaviru ze slin provede biočip s citlivostí srovnatelnou s PCR testy. Zdroj: FZÚ

Zařízení podobné automatu na kávu výsledek vyhodnocuje ze vzorku slin. „Člověk by přišel k přístroji, který by mu vydal kelímek se speciálním roztokem, vypláchl si ústa a kelímek vrátil do automatu,“ uvedl Alexander Dejneka, který na výzkumu spolupracuje. Během patnácti minut pak robot signalizuje výsledek testu. Technologie je nyní připravena na fázi pilotního testování. Automat by měl pomoci především s ochranou občanů a zaměstnanců ve zdravotnictví, školství či v průmyslové výrobě.

Testy ze slin by mohly nahradit dosavadní stěry z nosohltanu. Zdroj: Diana Biotechnologies

Testy ze slin by mohly v budoucnu nahradit nepříjemné stěry z nosohltanu i při běžné diagnostice koronaviru. V nejbližší dnech začnou české laboratoře využívat testy od firmy Diana Biotechnologies, které se provádějí odplivnutím slin do speciální zkumavky. Testy jsou jednoduché na zpracování a umožní laboratořím navýšit kapacity až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky budou testovací místa poskytovat do několika hodin.

Zdroj: DIANA Biotechnologies

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.