Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologickou tubu na zubní pastu lze opětovně plnit i recyklovat. Vyvinuli ji čeští designéři

Foto: KONTRA studio

Zredukovat využívání jednorázových plastů, a podpořit tak snahy o čistější životní prostředí – takový byl hlavní cíl tvůrců Green Effective Tube, tedy zelené efektivní tuby, kterou lze na rozdíl od klasického obalu na zubní pastu opětovně plnit a poté, co doslouží, i recyklovat. Za projektem stojí designéři ze studia KONTRA.

Každý rok lidé vyhodí asi miliardu nerecyklovatelných jednorázových tub na zubní pastu, ze kterých vzniká odpad zatěžující životní prostředí. S možným řešením tohoto problému přišli čeští autoři – vyvinuli tubu z plně recyklovatelného plastu, jež může uživateli vydržet takřka věčně.

Green Effective Tube vypadá na první pohled jako klasická zubní pasta. Foto: KONTRA studio

Řešení, které ocení lidé i příroda

Produkt na první pohled vypadá jako klasická tuba na zubní pastu. Uvnitř se však skládá ze tří částí: v jedné je voda, ve druhé koncentrovaná tableta zubní pasty a ve třetí se obě zmíněné složky promíchají a vytvoří pastu klasické konzistence. Tablety, které se do tuby vkládají, by mělo být možné pořídit například ve specializovaných internetových e-shopech, autoři nápadu však přemýšlejí také o vytvoření vlastní varianty složené z agaru.

„Chceme budovat řešení šetrné k přírodě pro celou společnost, nejen pro ekologickou bublinu. Naším cílem je měnit lidské návyky tak málo, jak jen to jde – to je klíč k rychlé a plošné implementaci udržitelného produktu,” říká environmentální marketérka studia Lenka Homolka.

Ačkoli ekologické, či dokonce bezobalové varianty prostředků na čištění zubů již existují, podle autorů projektu je jejich zásadní problém v narušení zvyku čištění, který má mnoho lidí hluboko zažitý. „Čištění zubů je rituál, který jsme dovedli ke své osobní dokonalosti. Green Effective Tube má za cíl vzít si z toho jen to nejlepší,” dodává Homolka. Zatím je nápad pouze ve fázi prototypu, budoucí výrobu je nicméně připraveno podpořit několik investorů. K uvedení na trh však potřebují ještě otestovat hygienické normy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…