Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi vybírají alej roku 2020. Hlasujte pro svého favorita

Památná alej u Rakovnického potoka. Autor fotografie: Petr Růžek

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Tak zní motto soutěže Alej roku 2020, kterou pořádá nezisková organizace Arnika. Lidé v ní mají možnost hlasovat o nejkrásnější alej v České republice. O titul letos soutěží 130 stromořadí. Cílem ankety je nejen ocenit autory nejhezčích fotografií, ale především upozornit na zbytečné kácení stromů napříč kraji.

Téměř pět měsíců sbírali organizátoři tipy na nejhezčí a nejoriginálnější stromořadí. Šanci přitom neměly pouze ukázkově vzrostlé aleje. Cílem ankety je také upozornit na ty, kterým hrozí zánik, případně zviditelnit aleje právě vysazené. Zájem o nominování svého favorita letos projevil rekordní počet lidí. „V aktuálním ročníků soutěží více jak 130 alejí, což je nejvíce v historii ankety. Zadání bylo jednoduché – vyrazit do alejí, načerpat zde dobrou náladu a zachytit jejich malebnost na fotografiích. Možná právě to byla ta správná aktivita pro dnešní dobu,“ komentuje Karolina Kostićová, koordinátorka projektu Alej roku, který letos slaví desáté jubileum.

nominovaných alejí nyní veřejnost vybere ty nejkrásnější. Hlasovat lze až do 7. ledna 2021, Arnika následně ocení nejpopulárnější stromořadí z každého kraje i celkového vítěze. Doplňkovou součástí ankety je také fotosoutěž. V ní patroni projektu z řad celebrit a odborníků vyberou tři nejlepší snímky. Výherci se mohou těšit na let balonem i další věcné ceny. Ty ale nejsou to nejdůležitější. „V Arnice jsme si před 10 lety velmi silně uvědomovali, že nám stromy a aleje v krajině mizí před očima. Chtěli jsme lidi nalákat do alejí, aby si všímali jejich krásy, užitku i druhové pestrosti. Věříme, že změnou vnímání alejí jako nedílné součástí naší krajiny docílíme jejich lepší ochrany a postupně snížíme počty těch vykácených,“ shrnuje poslání ankety Kostićová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…