Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi vybírají alej roku 2020. Hlasujte pro svého favorita

Památná alej u Rakovnického potoka. Autor fotografie: Petr Růžek

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Tak zní motto soutěže Alej roku 2020, kterou pořádá nezisková organizace Arnika. Lidé v ní mají možnost hlasovat o nejkrásnější alej v České republice. O titul letos soutěží 130 stromořadí. Cílem ankety je nejen ocenit autory nejhezčích fotografií, ale především upozornit na zbytečné kácení stromů napříč kraji.

Téměř pět měsíců sbírali organizátoři tipy na nejhezčí a nejoriginálnější stromořadí. Šanci přitom neměly pouze ukázkově vzrostlé aleje. Cílem ankety je také upozornit na ty, kterým hrozí zánik, případně zviditelnit aleje právě vysazené. Zájem o nominování svého favorita letos projevil rekordní počet lidí. „V aktuálním ročníků soutěží více jak 130 alejí, což je nejvíce v historii ankety. Zadání bylo jednoduché – vyrazit do alejí, načerpat zde dobrou náladu a zachytit jejich malebnost na fotografiích. Možná právě to byla ta správná aktivita pro dnešní dobu,“ komentuje Karolina Kostićová, koordinátorka projektu Alej roku, který letos slaví desáté jubileum.

nominovaných alejí nyní veřejnost vybere ty nejkrásnější. Hlasovat lze až do 7. ledna 2021, Arnika následně ocení nejpopulárnější stromořadí z každého kraje i celkového vítěze. Doplňkovou součástí ankety je také fotosoutěž. V ní patroni projektu z řad celebrit a odborníků vyberou tři nejlepší snímky. Výherci se mohou těšit na let balonem i další věcné ceny. Ty ale nejsou to nejdůležitější. „V Arnice jsme si před 10 lety velmi silně uvědomovali, že nám stromy a aleje v krajině mizí před očima. Chtěli jsme lidi nalákat do alejí, aby si všímali jejich krásy, užitku i druhové pestrosti. Věříme, že změnou vnímání alejí jako nedílné součástí naší krajiny docílíme jejich lepší ochrany a postupně snížíme počty těch vykácených,“ shrnuje poslání ankety Kostićová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.