Po dobrých včelařích a medu je velká poptávka nejen v České republice, ale také v Gruzii. Včelařství se tam dokonce řadí mezi nejvýdělečnější zemědělské aktivity. Tamní včelaři však potřebují posílit podnikatelské i zpracovatelské dovednosti, neboť jejich med je často nevhodný pro vývoz. Pomoci by mělo nové vzdělávací centrum v Tbilisi, ve kterém se uskuteční školení o základní analýze medu nebo nových efektivních postupech.
Otevření centra je součástí projektu s názvem Udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii. Ten pomáhá rozvíjet místní včelaře a podávat jim správné informace. Institut by se měl otevřít už v tomto roce. Hlavním cílem je pomoci malým začínajícím včelařům, kteří mnohdy neznají postupy, jak zajistit kvalitu medu při zpracování. V centru je v plánu pořádat alespoň šest akcí měsíčně.
Projekt má v Gruzii na starosti Člověk v tísni ve spolupráci s Laboratoří gruzínského ministerstva zemědělství a za podpory České rozvojové agentury. Výhodou gruzínského medu jsou tamní klimatické i přírodní podmínky, které jsou pro chov včel velmi příhodné díky pestrosti jednotlivých lokalit. Dalším benefitem je skutečnost, že řada z těchto oblastí není průmyslově znečištěna. Med tam včelaři vyrábějí také z kaštanů, akátů a dalších speciálních stromů nebo rostlin, které mají specifickou chuť.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…