Po dobrých včelařích a medu je velká poptávka nejen v České republice, ale také v Gruzii. Včelařství se tam dokonce řadí mezi nejvýdělečnější zemědělské aktivity. Tamní včelaři však potřebují posílit podnikatelské i zpracovatelské dovednosti, neboť jejich med je často nevhodný pro vývoz. Pomoci by mělo nové vzdělávací centrum v Tbilisi, ve kterém se uskuteční školení o základní analýze medu nebo nových efektivních postupech.
Otevření centra je součástí projektu s názvem Udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii. Ten pomáhá rozvíjet místní včelaře a podávat jim správné informace. Institut by se měl otevřít už v tomto roce. Hlavním cílem je pomoci malým začínajícím včelařům, kteří mnohdy neznají postupy, jak zajistit kvalitu medu při zpracování. V centru je v plánu pořádat alespoň šest akcí měsíčně.
Projekt má v Gruzii na starosti Člověk v tísni ve spolupráci s Laboratoří gruzínského ministerstva zemědělství a za podpory České rozvojové agentury. Výhodou gruzínského medu jsou tamní klimatické i přírodní podmínky, které jsou pro chov včel velmi příhodné díky pestrosti jednotlivých lokalit. Dalším benefitem je skutečnost, že řada z těchto oblastí není průmyslově znečištěna. Med tam včelaři vyrábějí také z kaštanů, akátů a dalších speciálních stromů nebo rostlin, které mají specifickou chuť.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…