Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi patří mezi nejpodnikavější národy v Evropě, podniká každý pátý

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Založit a provozovat vlastní živnost není nic jednoduchého, což potvrdí nejeden podnikatel. Navzdory komplikovanosti tohoto kroku a nejisté budoucnosti se Češi podnikání nebojí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Přesně 1 868 000. Takový je v Česku počet lidí vlastnících živnostenský list. Aktivně přitom podniká asi 850 tisíc lidí, tedy 8 % obyvatel. Takový podíl podnikajících občanů je v Evropě nevídaný. Například v Rakousku podniká jen 5,5 % obyvatel, ve Francii ještě méně – 4,4 %. Naši republiku v tomto překonává pouze Spojené království. Na britských ostrovech tvoří podnikatelé 8,5 % obyvatelstva.

Jen za loňský rok u nás začalo podnikat 35 tisíc lidí, aktuálně tak podniká každý pátý. Oblasti, v nichž Češi podnikají, jsou rozmanité. Vzrůstá zájem o gastronomii, kde si vlastní podniky otevírají především nadšenci. Rozšiřuje se i nabídka různých služeb. Každoročně také vznikají úplně nové a unikátní produkty, přístroje, aplikace či projekty.

Řada začínajících podnikatelů nabízí alternativu k již fungujícím institucím či iniciativám. Otevírají se tak lesní školky, veganské či raw restaurace, zvyšuje se i poptávka po projektech ohleduplných k životnímu prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…