Ptačí říše se raduje. Ochráncům přírody se letos na Vysočině podařilo zachránit přes třicet hnízd čejek chocholatých. K dohledaným hnízdům v polích dávali dvoumetrové tyče, aby se ptákům vyhnuly zemědělské stroje.
Čejky přitom patří mezi ptačí druhy, které v Česku ubývají nejrychleji. Vyskytují se zejména ve středních a nižších polohách kraje, hnízdí v polích. „Kde se dohledávání hnízd nikdo nevěnuje, tam většina bývá zničená při zemědělských pracích,“ uvedl Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině. Ochránci na Vysočině zkoušeli dohledávat hnízda i v minulých letech, letos se tomu však věnovali v největším rozsahu.
Dobrovolníci na Vysočině objížděli pole už od poloviny března, čejky přitom dohledávali pomocí dalekohledů. Tyče pak dali pět metrů před hnízdo i za něj a o jeho poloze informovali zemědělce, který tam hospodaří. Nyní už mláďata čejek odrostla a vylétla z hnízd. Podobně se ochránci snaží pomáhat motáku lužnímu, který je dalším ohroženým druhem hnízdícím v zemědělské krajině.
Zdroj: Ekolist.cz
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.