Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou solidární. Nabízejí pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejtěžší a nejkrizovější situace obvykle ukážou, co v lidech skutečně je. Nejinak je tomu i v případě války, která včera vypukla na Ukrajině. Neziskové organizace vyhlašují sbírky, lidé si mění profilové fotky na ukrajinskou vlajku a srocují se na náměstích, kde demonstrují proti ruské agresi a násilí. Všichni si přejeme jediné – mír. Na stranu Ukrajinců se postavily i významné české osobnosti a organizace.

Nejen čeští politici odsoudili válku, která vypukla. Přidaly se i významné instituce, jako jsou univerzity (Univerzita Karlova, MUNI, ČVUT a další) nebo Akademie věd ČR. Ta v prohlášení razantně odsoudila agresi Ruska vůči Ukrajině. „Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Instituce rozhodla, že nabídne studentům, postdoktorandům a vědcům z Ukrajiny podporu v podobě stáží, které nyní připravuje.

Soucit s lidmi postiženými válkou projevila třeba i zpěvačka Tamara Klusová, která věnovala výtěžek z prodeje své poslední knihy na sbírku Člověka v tísni. Brněnská kavárna V Melounovém cukru zase plánuje podpořit Ukrajince věnováním celého dnešního zisku právě na účet zmiňované neziskové organizace. „Není nám jedno, co se děje, proto celou zítřejší tržbu věnujeme na pomoc Ukrajině zasažené válečným konfliktem,“ uvádí kavárna na svém facebookovém profilu. Do pomoci válkou zasažené zemi se nepouštějí jen jednotlivci, ale i celé firmy a společnosti. Všichni děláme, co je aktuálně v našich silách.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Akademie věd ČR a Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…