Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou solidární. Nabízejí pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejtěžší a nejkrizovější situace obvykle ukážou, co v lidech skutečně je. Nejinak je tomu i v případě války, která včera vypukla na Ukrajině. Neziskové organizace vyhlašují sbírky, lidé si mění profilové fotky na ukrajinskou vlajku a srocují se na náměstích, kde demonstrují proti ruské agresi a násilí. Všichni si přejeme jediné – mír. Na stranu Ukrajinců se postavily i významné české osobnosti a organizace.

Nejen čeští politici odsoudili válku, která vypukla. Přidaly se i významné instituce, jako jsou univerzity (Univerzita Karlova, MUNI, ČVUT a další) nebo Akademie věd ČR. Ta v prohlášení razantně odsoudila agresi Ruska vůči Ukrajině. „Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Instituce rozhodla, že nabídne studentům, postdoktorandům a vědcům z Ukrajiny podporu v podobě stáží, které nyní připravuje.

Soucit s lidmi postiženými válkou projevila třeba i zpěvačka Tamara Klusová, která věnovala výtěžek z prodeje své poslední knihy na sbírku Člověka v tísni. Brněnská kavárna V Melounovém cukru zase plánuje podpořit Ukrajince věnováním celého dnešního zisku právě na účet zmiňované neziskové organizace. „Není nám jedno, co se děje, proto celou zítřejší tržbu věnujeme na pomoc Ukrajině zasažené válečným konfliktem,“ uvádí kavárna na svém facebookovém profilu. Do pomoci válkou zasažené zemi se nepouštějí jen jednotlivci, ale i celé firmy a společnosti. Všichni děláme, co je aktuálně v našich silách.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Akademie věd ČR a Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…