Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi jsou solidární. Nabízejí pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejtěžší a nejkrizovější situace obvykle ukážou, co v lidech skutečně je. Nejinak je tomu i v případě války, která včera vypukla na Ukrajině. Neziskové organizace vyhlašují sbírky, lidé si mění profilové fotky na ukrajinskou vlajku a srocují se na náměstích, kde demonstrují proti ruské agresi a násilí. Všichni si přejeme jediné – mír. Na stranu Ukrajinců se postavily i významné české osobnosti a organizace.

Nejen čeští politici odsoudili válku, která vypukla. Přidaly se i významné instituce, jako jsou univerzity (Univerzita Karlova, MUNI, ČVUT a další) nebo Akademie věd ČR. Ta v prohlášení razantně odsoudila agresi Ruska vůči Ukrajině. „Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Instituce rozhodla, že nabídne studentům, postdoktorandům a vědcům z Ukrajiny podporu v podobě stáží, které nyní připravuje.

Soucit s lidmi postiženými válkou projevila třeba i zpěvačka Tamara Klusová, která věnovala výtěžek z prodeje své poslední knihy na sbírku Člověka v tísni. Brněnská kavárna V Melounovém cukru zase plánuje podpořit Ukrajince věnováním celého dnešního zisku právě na účet zmiňované neziskové organizace. „Není nám jedno, co se děje, proto celou zítřejší tržbu věnujeme na pomoc Ukrajině zasažené válečným konfliktem,“ uvádí kavárna na svém facebookovém profilu. Do pomoci válkou zasažené zemi se nepouštějí jen jednotlivci, ale i celé firmy a společnosti. Všichni děláme, co je aktuálně v našich silách.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Akademie věd ČR a Českých novin

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…