Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cenu Evropského občana letos získali vědec Matek Hrubec a organizace Člověk v tísni

Vědec Marek Hrubec při přebírání ceny. Zdroj: Evropský parlament

Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získali na konci září za Českou republiku sociální vědec Marek Hrubec a humanitární organizace Člověk v tísni. Cena se udílí každoročně v Evropském domě v Praze laureátům, které navrhují poslanci Evropského parlamentu. Ten letos ocenil za přispívání k evropské integraci a podporu společných hodnot skoro padesát občanů a organizací ze všech členských států Evropské unie.

„Letos porota především ocenila občany, kteří poskytují zdravotní služby a potraviny nejchudším, solidaritu, vzdělání a pomoc v boji proti radikalizaci ve společnosti a při ochraně práv osob,“ řekla předsedkyně poroty a místopředsedkyně parlamentu Sylvie Guillaumeová. Z České republiky si pro ocenění přišel vědec Marek Hrubec, který na severovýchodě Burundi založil univerzitu a dlouhodobě se věnuje osvětě v oblasti základních lidských práv. Porota ocenila, že Hrubec je nejenom akademik, ale i aktivista, humanista a člověk s vizí a silnou vůlí.

Druhou cenu za Českou republiku převzal Šimon Pánek, ředitel nevládní neziskové organizace Člověk v tísni. Organizaci, která více než dvě desetiletí pomáhá v mnoha zemích po světě lidem v nesnázích, nominovala na cenu europoslankyně Dita Charanzová. „Jsem přesvědčena, že si organizace tuto cenu zaslouží za vše, co dělá nejen ve světě, ale i u nás. Za to, že je vždy jedna z prvních tam, kde je pomoci potřeba. Za to, jak operuje na Ukrajině, třeba i za to, že dokáže přicházet s nápady, jak donátorství udělat cool a zábavné. Za ten ohromný kus práce, který Člověk v tísni udělal, a to se vší skromností a pokorou, bez zbytečného humbuku,“ uzavřela Charanzová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.