Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cena Via Bona vyzdvihla silné filantropické počiny uplynulého roku

4 minuty radosti
Zdroj fotografií: Zbyněk Hrbata

Dobročinnost je jedna z vlastností, která nepochybně zaslouží ocenění. Naštěstí tady jedno takové existuje. Nadace Via ho uděluje každoročně firmám i jednotlivcům za významné a inspirativní počiny v oblasti filantropie.

Cena Via Bona se uděluje už devatenáct let lidem či společnostem, kteří svůj život, často navzdory vlastnímu nepříznivému osudu, zasvětili pomoci druhým. Cílem je vedle ocenění dobročinnosti také inspirovat a ukázat, že filantropem může být každý z nás.

zdenka-mocnakova-via-bona„Na příbězích, které jsou nominovány na Ceny Via Bona, mě nepřestává dojímat to, že se stále nacházejí lidé, u nichž se vzedme lidství a pocit sounáležitosti s člověkem, se společenstvím, s tlupou ve chvílích, kdy by mohlo být tak snadné zůstat lhostejným,“ říká patronka ocenění Věra Výtvarová a dodává: „Je krásné vnímat, že silné příběhy se dějí.“

Za jedním takovým stojí Zdeňka Mocňáková, jež je upoutána na invalidní vozík. Přesto téměř všechen svůj volný čas věnuje pomoci seniorům a lidem se zdravotními problémy, v Lounech například pomohla se zřízením služby Senior taxi, navíc se snaží zvyšovat povědomí o životě lidí s postižením. Za své aktivity si vysloužila Cenu Via Bona v kategorii Srdcař a zvítězila také v hlasování veřejnosti.

Srdcařů bylo oceněno víc, tedy i dvojice mladíků Milan Dzuriak a Jakub Trefný. První jmenovaný se navzdory zdravotní vadě, která ukončila jeho sportovní naděje, rozhodl absolvovat dobročinnou cyklojízdu, a pomoci tak dvěma postiženým chlapcům se splněním jejich snů. Druhý z dvojice pomáhá na více frontách – navštěvuje seniory v domovech důchodců, organizuje veřejné sbírky pro potřebné, účastní se vánočních obědů pro lidi bez domova a k dobrovolnictví inspiroval už řadu svých přátel.

via-bonaTo Asaf Auerbach získal cenu v kategorii Věrný dárce. Svými aktivitami pokračuje v odkazu Sira Nicholase Wintona, jenž mu během války zachránil život. Muž sám už bezmála deset let věnuje každý měsíc dvě třetiny svého sirotčího důchodu dětem v nejchudších zemích světa. Účastní se také besed na školách, kde se snaží motivovat k pomoci druhým.

Že pomáhat lze i po smrti, dokazuje kategorie Závěť pomáhá. V ní byla tentokrát in memoriam oceněna Ludmila Šilhánková, která odkázala přes dva miliony korun na vzdělávání a rekreaci dětí se zdravotním postižením. V sekci Dobrá firma byl oceněn majitel firmy s autodíly Dušan Hopp. Ten se velkou měrou podílel na rekonstrukci azylového domu pro těhotné ženy v nouzi, na jehož chod Hoppova firma každoročně přispívá a navíc se stará o provoz jejich služebního vozidla.

Sedmičku letošních oceněných uzavírá mecenáš Sanjiv Suri. Ten například na své narozeninové oslavě vybídl hosty, aby místo dárku finančně podpořili projekty Člověka v tísni v Kambodži. Vybranou částku poté zdvojnásobil. Pomohl tak vybavit v zemi 42 porodnických center. Dalšími svými aktivitami přispěl k vybudování škol v Kongu, finančně podpořil Lékaře bez hranic nebo zajistil doučování stovkám českých dětí z chudých rodin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…