V minulých měsících svět fascinovaly dechberoucí snímky vesmíru, které pořídil teleskop Jamese Webba. Nyní se mohou vesmírní nadšenci kochat dalším unikátním kouskem, a to dvanáctiletým časosběrným snímkem celé oblohy. Časosběr zveřejnila na svém webu NASA.
Ve vesmíru se neustále všechno proměňuje, i když pouhým okem nejsme schopni tyto změny pozorovat. Naštěstí máme vyspělé technologie, které sledují jevy ve vesmíru za nás. Teleskop NEOWISE sbírá data o pohybu vesmírných objektů už několik let a poskytuje tak vědcům cenný vhled do dějů na obloze. NASA dala nyní dohromady údaje o obloze z každého půl roku a vytvořila tak unikátní časosběrný snímek, který zachycuje celou oblohu za posledních dvanáct let.
Družice NEOWISE za své putování ve vesmíru od roku 2009 odhalila polohu stovek milionů objektů. Snímá také množství infračerveného světla, které tyto objekty vyzařují, díky čemuž může určit, jak se po obloze pohybují. Úspěšný byl teleskop také v hledání hnědých trpaslíků. Nalezl jich asi 260 a poskytl tak astronomům důležité vodítko v otázkách vzniku hvězd.
Zdroj: NASA, Scienealert.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…