Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Celá obloha za posledních dvanáct let na jednom snímku. NASA opět překonala samu sebe

Zdroj: NASA

V minulých měsících svět fascinovaly dechberoucí snímky vesmíru, které pořídil teleskop Jamese Webba. Nyní se mohou vesmírní nadšenci kochat dalším unikátním kouskem, a to dvanáctiletým časosběrným snímkem celé oblohy. Časosběr zveřejnila na svém webu NASA.

Ve vesmíru se neustále všechno proměňuje, i když pouhým okem nejsme schopni tyto změny pozorovat. Naštěstí máme vyspělé technologie, které sledují jevy ve vesmíru za nás. Teleskop NEOWISE sbírá data o pohybu vesmírných objektů už několik let a poskytuje tak vědcům cenný vhled do dějů na obloze. NASA dala nyní dohromady údaje o obloze z každého půl roku a vytvořila tak unikátní časosběrný snímek, který zachycuje celou oblohu za posledních dvanáct let.

Družice NEOWISE za své putování ve vesmíru od roku 2009 odhalila polohu stovek milionů objektů. Snímá také množství infračerveného světla, které tyto objekty vyzařují, díky čemuž může určit, jak se po obloze pohybují. Úspěšný byl teleskop také v hledání hnědých trpaslíků. Nalezl jich asi 260 a poskytl tak astronomům důležité vodítko v otázkách vzniku hvězd.

Zdroj: NASA, Scienealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…