Česko je prý národem pejskařů. Věděli jste, že aktivně sportovat můžete i dohromady se svým chlupáčem? Slyšeli jste už o canicrossu a chcete ho zkusit? Pojďme si říct, jak na to.
Způsobů, jak cvičit zároveň se svým psem, je nespočet. Mimo oblíbený dogdancing, agility nebo frisbee se v posledních letech dostaly do popředí i samotné sportovní disciplíny jako canicross (běh se psem), bikejöring (jízda na kole se psem), dogtrekking (orientační běh se psem) nebo scootering (jízda na koloběžce se psem). Dokonce můžete se psem i na běžky, ale pozor, nejlépe mimo stopu nebo ve stopách pro běžkování se psem určených.
Než se dáte do těch náročnějších sportů, pojďme se podívat, jak začít s tím nejjednodušším, obyčejným během, který vás dva určitě zabaví. Běh je pro nás nejpřirozenějším cvičením, hned po chůzi. Dostane vás oba do formy a vy možná shodíte i nějaké to kilo.
Jak pro vás, tak pro chlupáče. Váš pes sice nepotřebuje speciální botičky, i když ty jsou také ke zvážení podle terénu, ve kterém běháte. Ale vy si určitě pořiďte dobrou běžeckou obuv. Dnes už máme sportovní potřeby na každém rohu, tam vám rádi poradí vzhledem k vašim možnostem.
Druhá důležitá věc je postroj na běhání pro psa a sedák pro vás. Určitě zajděte do specializované prodejny, například MushGO, kde pejskovi vyzkoušíte různé postroje a ochotně vám poradí, jaký mu nejlépe sedí. Je to opravdu důležité, protože špatný postroj by mu mohl z dlouhodobého hlediska velmi uškodit.
K tomu si pořídíte sedák, který bude zase dobře padnout vám a na který potom pomocí pružného lana přichytíte psa. Pak jste jako jeden a musíte korigovat, kam pes běží a jakou silou vás vede.
Na závodech se můžete setkat s opravdu různou směsicí plemen, každý pejsek rád běhá. Někteří ale nemají takové dispozice k tahu, který je při závodním canicrossu důležitý. Ale nemusíte se trápit: pokud váš pes netáhne, klidně s ním běhejte na volno, pokud to vám oběma bude dělat radost. Jde o společnou aktivitu.
Jediný problém mohou mít pejskové typu buldoček, kteří kvůli svému šlechtění mají problémy s dýcháním. Ostatně vy svého psa znáte nejlépe, pokud je to spíš gaučový povaleč, asi budete muset najít jinou společnou aktivitu.
Nedoporučuje se běhat v tahu hned se štěnětem, jelikož jeho kosti a svaly jsou teprve ve vývoji. Postupně můžete začít od jednoho roku věku psa. Pokud chcete běhat jen na volno, můžete i dříve, ale žádné dlouhé úseky, jen tak pro radost a navykání na společný běh.
Jde hlavně o vaše běžecké možnosti, pejskové toho většinou zvládnou mnohem více než my. Můžete začít pravidelnými 5 km, prodlužovat na 10 atd. Nebo zůstat jen u jedné vzdálenosti, která vám vyhovuje. Záleží jen na vás a vašich cílech.
Je dobré se s pejskem při společném běhu naučit pár základních povelů, které se vám budou určitě hodit. Asi nejdůležitější je start a stop, aby pes věděl, kdy končí procházka a zábava a kdy začíná běh. Je dobré pejska totiž nejdřív nechat v klidu vyvenčit a teprve potom začít se samotným během. Vy se zatím můžete rozcvičit, svaly by si měl rozehřát i váš pes.
Pokud budete chtít do budoucna závodit, určitě učte také zatáčení vlevo a vpravo nebo vpřed. A neztratí se ani pomalu nebo běž na kontrolování tempa. Namáháte tím i psův mozek. Správně unavený pes není ten, který uběhne desítky kilometrů, ale ten, který má zaměstnanou hlavu.
Pokud vás běhání s vaším chlupáčem chytne, můžete se přihlásit na různé canicrossové závody, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Informace najdete třeba na webu Běhej se psem, Leskros, Hard dog race, Czech dog run apod. Na Facebooku najdete i zájmové skupiny o běhání se psem, kde získáte inspiraci i spoustu rad nejen do začátku.
Autorský článek Barbary Tesařové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…