Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Energie ze Slunce je volně dostupná, díky čemuž zejména v letních slunečních měsících může domácnostem pomoci výrazně ušetřit. Proto mnozí lidé nyní nakupují solární panely ve velkém a montují je na střechy svých domovů. Novému trendu podléhají už i čelní představitelé obcí. V Brně proto v listopadu začne město instalovat 1 000 solárních panelů na osm střech. Informoval o tom server Ekolist.

Vysoké ceny energií jsou v posledních týdnech velmi často skloňovaným pojmem nejen v médiích, ale kdekoliv, kam člověk vyrazí. Všichni se bojíme, protože nikdo z nás pořádně neví, co nás čeká. Zlaté české ručičky a hlavičky však nelení. Lepší než nečinně sedět a věnovat pozornost katastrofickým scénářům, které se ani nemusí naplnit, je něco dělat. Proto Češi začali ve velkém nakupovat solární panely a instalovat je na své domy. Této vymoženosti se nově dočká osm brněnských městských budov. Brněnská městská společnost SAKO Brno Solar začne v listopadu instalovat dalších 1 000 fotovoltaických panelů. Podařilo se jí na tyto instalace získat dotace. Město plánuje osadit do pěti let 650 střech ve městě panely, a vytvořit tak městskou solární elektrárnu. 

„Tisícovka panelů se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova a Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné. Projekty o celkovém rozpočtu 15 milionů korun by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Nejedná se přitom o novinku, prvními městskými budovami s fotovoltaickými panely v Brně se loni na konci roku staly bytové domy Vojtova 7 a Vojtova 9, na nichž je umístěno 88 panelů. Letos na jaře bylo 29 panelů umístěno na střechu domu s pečovatelskou službou v Horově ulici.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist a Seznam zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…