Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Energie ze Slunce je volně dostupná, díky čemuž zejména v letních slunečních měsících může domácnostem pomoci výrazně ušetřit. Proto mnozí lidé nyní nakupují solární panely ve velkém a montují je na střechy svých domovů. Novému trendu podléhají už i čelní představitelé obcí. V Brně proto v listopadu začne město instalovat 1 000 solárních panelů na osm střech. Informoval o tom server Ekolist.

Vysoké ceny energií jsou v posledních týdnech velmi často skloňovaným pojmem nejen v médiích, ale kdekoliv, kam člověk vyrazí. Všichni se bojíme, protože nikdo z nás pořádně neví, co nás čeká. Zlaté české ručičky a hlavičky však nelení. Lepší než nečinně sedět a věnovat pozornost katastrofickým scénářům, které se ani nemusí naplnit, je něco dělat. Proto Češi začali ve velkém nakupovat solární panely a instalovat je na své domy. Této vymoženosti se nově dočká osm brněnských městských budov. Brněnská městská společnost SAKO Brno Solar začne v listopadu instalovat dalších 1 000 fotovoltaických panelů. Podařilo se jí na tyto instalace získat dotace. Město plánuje osadit do pěti let 650 střech ve městě panely, a vytvořit tak městskou solární elektrárnu. 

„Tisícovka panelů se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova a Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné. Projekty o celkovém rozpočtu 15 milionů korun by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Nejedná se přitom o novinku, prvními městskými budovami s fotovoltaickými panely v Brně se loni na konci roku staly bytové domy Vojtova 7 a Vojtova 9, na nichž je umístěno 88 panelů. Letos na jaře bylo 29 panelů umístěno na střechu domu s pečovatelskou službou v Horově ulici.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist a Seznam zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…