Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno bezpečnější, hravější i plné poezie. Jakých změn se v říjnu moravská metropole dočkala?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pxfuels

Chytré dopravní značení, tramvaje plné básní i milý projekt participativního rozpočtu. To jsou změny, které zpříjemní život Brňanům i návštěvníkům města. Brno jde kupředu a myslí na bezpečnost i pohodlí svých obyvatel, včetně těch nejmenších.

Místo reklamy básně

V brněnských tramvajích si cestující nově místo reklamy mohou prohlédnout básně autorů z partnerského města Charkov. Akce s názvem Poezie v pohybu je součástí projektu Charkov v Brně, Brno v Charkově. V celkem 15 tramvajích brněnské veřejné dopravy tak visí například díla Semena Klymovského, básníka 18. století, nebo současných autorů Artema Poležaka a Oleha Kocareva. Charkovské tramvaje na oplátku zdobí díla Skácela, Krchovského nebo Tima. Projekt probíhá do 4. prosince. 

Básně charkovských umělců zdobí brněnskou veřejnou dopravu. Foto: Portál města Brna

Nový Lískovec získal přírodní hřiště díky participativnímu rozpočtu

Díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás stojí v Novém Lískovci nové dětské hřiště s BMX dráhou a posilovacími stroji. Hřiště vyrostlo na neudržované ploše v blízkosti sportovního areálu Pod Plachtami. Prostor chrání od ruchu ulice svah a terén byl upraven zasázením zeleně a doplněním laviček.

V participativním rozpočtu uspěl projekt přírodního hřiště v Novém Lískovci. Foto: Dáme na vás

Vytvořme nevšední přírodní hřiště pro rodiny s dětmi, pro chvíle zábavy na venkovních prolézačkách a také možnosti cvičení na posilovacích strojích. Heslo dne: S dětmi na hřiště,“ uvedl navrhovatel projektu Jaroslav Kovařík na stránkách Dáme na vás.

Chytré značky zvýší bezpečnost na silnicích

O bezpečí brněnských chodců se nově starají speciální chytré značky od firmy Compactive. Pilotní značka stojí u přechodu za nákupním centrem Olympia, do půl roku mají další dvě přibýt v ulicích Veslařská a Glinkova. Klasické modré značky upozorňující na přechod pro chodce jsou nově vybaveny zařízením, které rozpozná chodce ještě před přechodem. Pokud se zároveň přiblíží automobil, světelné majáčky na značce se rozblikají a upoutají tak pozornost řidiče.

Ilustrační foto: Pexels

Prioritou je zvýšit bezpečnost. Naše řešení je desetkrát levnější i rychlejší než instalace světelně řízeného přechodu pro chodce,“ řekl zástupce firmy Richard Jílek.

Zdroj: Portál města Brna, Dáme na vás, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…