Brněnští žáci se díky projektu naučí principy participace a nakládání s penězi

Zdroj fotografií: Pixabay

Žáci brněnských základních škol se mohou zapojit do rozhodování o tom, na jaké projekty půjde část peněz získaná od města. Představitelé Brna totiž chystají zavedení participativního rozpočtu do škol, přičemž každá zapojená škola dostane 35 tisíc korun. Jak se peníze využijí bude pak záležet na rozhodnutí žáků 3. až 9. tříd.

Žáci a učitelé se o možnosti participativního rozpočtu dozvědí od školního koordinátora. Poté proběhnou diskuze, z nichž vyplynou různé projekty. Ty žáci představí školní komisi, která vybere nejzajímavější. O nich pak žáci budou hlasovat. Podle radního pro oblast školství Jaroslava Suchého tento projet přinese mnoho výhod. „Žáci se díky participaci seznámí se základy demokracie v praxi, procvičí si finanční gramotnost, komunikační i prezentační dovednosti. Tratná na tom nebude ani škola. Kromě zpětné vazby od žáků získá důležité poznatky pro svůj další rozvoj a posílí v žácích pocit zodpovědnosti,“ uvedl Suchý.

Pilotní projekt podpořili představitelé městské části Brno-střed už v roce 2017. Podle místostarosty městské části Brno-střed Martina Landy byl projekt velmi úspěšný. Školáci oslovovali své spolužáky prostřednictvím prezentací, hlasovalo se o vítězném projektu, který se realizoval. ,,Naši žáci všechny fáze bez problému zvládli a dovybavili si školy podle svého, například ping-pongovými stoly, pítky na chodbách, rostlinami, rámečky na fotky, sedacími vaky, ale i tablety, míči, hracími prvky do lesoparku a mnohými dalšími věcmi,“ doplnil Landa.

Související články

Inspirace

MHD za 330 korun za rok. Tolik zaplatí od září žáci ze Zlína a Otrokovic

Byznys

Pražští prvňáčci dostanou balíčky školních potřeb zdarma

Inspirace

Počet Čechů přispívajících na dobrou věc opět vzrostl

Byznys

Chystaný program ministerstva podpoří dotacemi šetření vody

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.