Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští žáci se díky projektu naučí principy participace a nakládání s penězi

Zdroj fotografií: Pixabay

Žáci brněnských základních škol se mohou zapojit do rozhodování o tom, na jaké projekty půjde část peněz získaná od města. Představitelé Brna totiž chystají zavedení participativního rozpočtu do škol, přičemž každá zapojená škola dostane 35 tisíc korun. Jak se peníze využijí bude pak záležet na rozhodnutí žáků 3. až 9. tříd.

Žáci a učitelé se o možnosti participativního rozpočtu dozvědí od školního koordinátora. Poté proběhnou diskuze, z nichž vyplynou různé projekty. Ty žáci představí školní komisi, která vybere nejzajímavější. O nich pak žáci budou hlasovat. Podle radního pro oblast školství Jaroslava Suchého tento projet přinese mnoho výhod. „Žáci se díky participaci seznámí se základy demokracie v praxi, procvičí si finanční gramotnost, komunikační i prezentační dovednosti. Tratná na tom nebude ani škola. Kromě zpětné vazby od žáků získá důležité poznatky pro svůj další rozvoj a posílí v žácích pocit zodpovědnosti,“ uvedl Suchý.

Pilotní projekt podpořili představitelé městské části Brno-střed už v roce 2017. Podle místostarosty městské části Brno-střed Martina Landy byl projekt velmi úspěšný. Školáci oslovovali své spolužáky prostřednictvím prezentací, hlasovalo se o vítězném projektu, který se realizoval. ,,Naši žáci všechny fáze bez problému zvládli a dovybavili si školy podle svého, například ping-pongovými stoly, pítky na chodbách, rostlinami, rámečky na fotky, sedacími vaky, ale i tablety, míči, hracími prvky do lesoparku a mnohými dalšími věcmi,“ doplnil Landa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…