Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští žáci se díky projektu naučí principy participace a nakládání s penězi

Zdroj fotografií: Pixabay

Žáci brněnských základních škol se mohou zapojit do rozhodování o tom, na jaké projekty půjde část peněz získaná od města. Představitelé Brna totiž chystají zavedení participativního rozpočtu do škol, přičemž každá zapojená škola dostane 35 tisíc korun. Jak se peníze využijí bude pak záležet na rozhodnutí žáků 3. až 9. tříd.

Žáci a učitelé se o možnosti participativního rozpočtu dozvědí od školního koordinátora. Poté proběhnou diskuze, z nichž vyplynou různé projekty. Ty žáci představí školní komisi, která vybere nejzajímavější. O nich pak žáci budou hlasovat. Podle radního pro oblast školství Jaroslava Suchého tento projet přinese mnoho výhod. „Žáci se díky participaci seznámí se základy demokracie v praxi, procvičí si finanční gramotnost, komunikační i prezentační dovednosti. Tratná na tom nebude ani škola. Kromě zpětné vazby od žáků získá důležité poznatky pro svůj další rozvoj a posílí v žácích pocit zodpovědnosti,“ uvedl Suchý.

Pilotní projekt podpořili představitelé městské části Brno-střed už v roce 2017. Podle místostarosty městské části Brno-střed Martina Landy byl projekt velmi úspěšný. Školáci oslovovali své spolužáky prostřednictvím prezentací, hlasovalo se o vítězném projektu, který se realizoval. ,,Naši žáci všechny fáze bez problému zvládli a dovybavili si školy podle svého, například ping-pongovými stoly, pítky na chodbách, rostlinami, rámečky na fotky, sedacími vaky, ale i tablety, míči, hracími prvky do lesoparku a mnohými dalšími věcmi,“ doplnil Landa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Operace na špičkové úrovni. Klinika chirurgie páteře v pražském Motole získala prestižní akreditaci

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…