Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští žáci se díky projektu naučí principy participace a nakládání s penězi

Zdroj fotografií: Pixabay

Žáci brněnských základních škol se mohou zapojit do rozhodování o tom, na jaké projekty půjde část peněz získaná od města. Představitelé Brna totiž chystají zavedení participativního rozpočtu do škol, přičemž každá zapojená škola dostane 35 tisíc korun. Jak se peníze využijí bude pak záležet na rozhodnutí žáků 3. až 9. tříd.

Žáci a učitelé se o možnosti participativního rozpočtu dozvědí od školního koordinátora. Poté proběhnou diskuze, z nichž vyplynou různé projekty. Ty žáci představí školní komisi, která vybere nejzajímavější. O nich pak žáci budou hlasovat. Podle radního pro oblast školství Jaroslava Suchého tento projet přinese mnoho výhod. „Žáci se díky participaci seznámí se základy demokracie v praxi, procvičí si finanční gramotnost, komunikační i prezentační dovednosti. Tratná na tom nebude ani škola. Kromě zpětné vazby od žáků získá důležité poznatky pro svůj další rozvoj a posílí v žácích pocit zodpovědnosti,“ uvedl Suchý.

Pilotní projekt podpořili představitelé městské části Brno-střed už v roce 2017. Podle místostarosty městské části Brno-střed Martina Landy byl projekt velmi úspěšný. Školáci oslovovali své spolužáky prostřednictvím prezentací, hlasovalo se o vítězném projektu, který se realizoval. ,,Naši žáci všechny fáze bez problému zvládli a dovybavili si školy podle svého, například ping-pongovými stoly, pítky na chodbách, rostlinami, rámečky na fotky, sedacími vaky, ale i tablety, míči, hracími prvky do lesoparku a mnohými dalšími věcmi,“ doplnil Landa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.